Eft Nedir - Eft Saatleri

Gelir Belgesi Olmadan Kredi Çekmek Mümkün Mü?

Bankalara  yapılan kredi başvurularında ilk gözetilen kriter kişinin geçmiş finansal durumunu gösteren kredi notu olacaktır. Kredi notunun istenilen seviyede oluşu kredi ve kredi kartı ödemelerinde düzenli ödemelerin yapılmış olması demektir. Bu aşamada olan birinin kredi kullanımı için ilk etmen olumlu olarak gerçekleşmiş ve banka karşı taraftan başvuruda bulunacağı kredinin geri ödemesini garantilemek için gelirini belgelerle ispatlamasını isteyecektir.

Gelir belgesi kişinin bulunduğu pozisyona göre farklı belgelerin ibrazını gerektirir. Emekli,çalışan,ev hanımı gibi toplumun belirli kesimlerinden kişilerin beyan edecekleri gelir veya sahip olunan gayrimenkuller gelirin beyanında belgelerle ispatlanarak kredi başvurusunda bankaya iletilir. Gelir belgesi olmadan yapılan kredi başvuruları banka tarafından olumlu karşılanmaz. Kullanılacak kredinin geri ödeme garantisinin alınması bankalar açısından oldukça önemlidir. Bankaların ilk sırada önem verdiği kredi notu da zaten kişilerin gelir durumlarının bir yansıması olup ödemelerin düzen içinde oluşu bunu ispatlamaktadır.

Sigortasız birinin yapacağı kredi başvurusu nasıl karşılanır?

Bankaların kredi başvurusunda bulunan birinde aradığı özelliklerden biri de kişinin sigortalı olarak bir işte en az 6 ay süreden beri çalışıyor olmasıdır. Kurum garantisi  altında belirli bir süreden beri çalışıyor olunmasına önem verilmektedir. Tabi daha sonra önem arz edecek diğer konu gelirin miktarı ile ilgili sunulacak belge olacaktır

Geliri ispatlayıcı belgeler neler olabilir?

sigortası olmayan biri farklı gelir kaynaklarını işaret ederek kredi kullanımı yapabilir. Emekli ise, emeklilik belgesi, ev hanımı ise eşinin kefil olması ile kullanılabilecek bir kredi yada gayrimenkul geliri olan biri ise bu mülkiyetlerin şahsın kendisine ait olduğunu ispatlayıcı belgeler ile kredi kullanımı yapılabilir. Ayrıca kefil gösterilerek de kredi başvurusu yapılabilir.

Gelir belgesiz kredi çekmenin olumsuz tarafı nedir  ?

Gelir belgesiz kredilerde faiz oranları diğer kredilere göre daha fazladır ve bu da  kredi kullanımını maliyetli hale getirmektedir. Bankalar gelire yönelik kesin ve net belgelerle hareket edemedikleri için riski azaltmak için faiz oranları üzerinden bu durumu bertaraf etmeye çalışırlar.

Gelir belgesiz kredi bazı özel şartların yerine getirilmesiyle gerçekleşebilir. Toplumun bazı kesiminde yaşayan insanlar gelirleri olmasına rağmen belgelerle ispatlayamazlar. Bankaların t.c kimlik numaralarına göre yapacakları detaylı araştırma sonrası bu kredi başvurusunun cevabı kısa süre içinde değerlendirilerek karşı tarafa iletilir. Banka reklamlarında rastlanan sms’le kredi başvuruları bu türdendir. Bir de kefalet sistemi ile kredi onayı gerçekleşmekte ve burada da kefilin gelir beyanı istenmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan Kira Beyannamesinde İndirilecek Giderler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ