Gelir Belgesiz Kredi Alınır mı?

Günümüzde insanlar artık bir çok konu için bankalardan kredi çekmeye başladılar. Ev almak için kredi, araba almak için kredi, hatta daha da ileriye taşıyıp bayramlara özel krediler, ihtiyaç kredileri gibi krediler bile ortaya çıktı son zamanlarda. Peki bu kredileri alabilmemiz için gerekli olan en büyük etmen olan gelir belgemiz olmazsa kredi alabilir miyiz? Bu sorunun cevabı malesef ki hayır. Bazı istisna durumlar dışında kredi alabilmeniz için sizden kesinlikle ve kesinlikle düzenli bir gelire sahip olduğunuzu gösteren bir gelir belgesi talep edeceklerdir.

Bankalar gelir belgesi gösteremeyeceğiniz işlerde çalışıyor olduğunuz zaman (örneğin mevsimlik işçiyseniz),aslında normal bir işte çalışıyor olmanıza rağmen sigortanız yatırılmıyorsa kredi isteğinizi onaylamayacaklardır. Ancak bunun şöyle bir alternatifi olabilir: çalışmıyor olmanıza rağmen bir gayrimenkulünüz varsa ve bu gayrimenkulden kira alıyorsanız bunu bir gelir belgesi niyetine gösterip gayrimenkulünüzü ipotek ettirerek kredi alma olanağı bulabilirsiniz. Fakat bu tarz bi durumda çektiğiniz krediyi ödeyememeniz halinde mülkünüzün haczedileceği ve elinizden çıkacağı gerçeğini unutmamalı ve onu göre hareket etmelisiniz. Aynı zamanda bu tür kredi çekiminde eksper masrafı gibi ekstra masrafların da ortaya çıkması kuvvetle muhtemeldir.

Yani böyle bir durumda kredi almak büyük bir risk gerektirir ve kişinin bu yöntemle kredi almadan önce finansal durumunu ve geleceğini iyice düşünüp tartması gerekmektedir. Bu arada kredi çekmeniz için kredi çekmeyi düşündüğünüz bankada borçlarını düzenli ödediğiniz bir kredi kartınız bulunması yani özetle kredi puanınızın yüksek tutmuş olmanız da sizi 1-0 önde başlatacağını unutmayınız. Kısacası bu devirde her ne kadar çeşit kredi biçimi ortaya çıktıysa, bir o kadar da kolaylık ortaya çıkmıştır. Fakat ne yazık ki hala bu kolaylıkların kapısını aralamak risk almak anlamına gelmektedir. Ama sahip olduğunuz bir gelir belgesi en az riskle kredi almanıza olanak sağlayacaktır.

Bir önceki yazımız olan Finansbank Müşteri Hizmetleri Telefon Çağrı Merkezi İletişim Numarası başlıklı makalemizde Finansbank Müşteri Hizmetleri telefonu ve Finansbank Müşteri Hizmetlerine Nasıl Ulaşabilirim hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ