Eft Nedir - Eft Saatleri

Girişimci Kimdir? Girişimcinin Özellikleri Nelerdir?

Literatürde ki anlamıyla ticaret ve sanayi gibi alanlarda belirli bir sermaye ile  kar amacı güderek işi yapmaya girişen kişidir. Girişimci ruha sahip kişiler sahip oldukları birçok özelliğin yanında cesaret sahibi olan kişilikleri ile öne çıkarlar.

  Müteşebbis nasıl olunur?

İktisattaki adıyla müteşebbis kişiler iş hayatında kendi işlerini kurma cesaret ve azmi ile hareket eden ve belirli riskleri göze alıp kar amacıyla iş yapma gayesi taşıyan kişilerdir. Tüketici ihtiyaçları doğrultusunda biraraya getirilen malzemeler girişimcinin projelendirdiği amaç doğrultusunda kullanılır. Girişimci kişiler işin projelendirilme aşamasında gelecekte olması muhtemel ihtiyaçlara da çözüm getirecek olmasına dikkat ederek eylem planı hazırlarlar. Öngörü yeteneği müteşebbis ruhun cesaret sonrası atılan ikinci büyük adımıdır. Gelecek hakkında fikir üretip isabetli kararlarla hayata geçirebilmek girişimci kişinin en önemli özelliğidir. Girişimci kişiler özgüven duygusuna doymuş kişilerdir. İşi başaracağına ve bunun kendi bilgi, beceri ve yetenekleriyle gerçekleşeceği inancında olan kişi bu özellik sayesinde başarının anahtarını elinde tutar. Özgüven hayat içerisinde yaşanmış tecrübelerin ve başarıların  kişi üzerinde bıraktığı olumlu tesirin bir yansımasıdır. Müteşebbis ruh hırsıyla da göze çarparak işi azim ve gayret içerisinde yapma isteği ile hareket ederek daha yüksek verim ve kapasite ile çalışma formülleri arayarak işini büyütme gayreti içindedir. Alınan kararlar bazen başarısız sonuçlar getirebilir. Girişimci kişi bu durumda devreye a planını koyar ve soruna karşı üretilebilecek çözüm yolları onlar için her zaman bir köşede hazırdır. Burada öngörü yeteneği sürpriz gelişmeleri bertaraf edecek yedek çözüm anahtarları olan acil eylem planları ile hayata geçer. Yanlış alınan kararlardan geri adım atabilmek kararlı girişimci ruhunun esnek tutulması gereken bir yanıdır. Bazen başarı yolunu tıkayan faktörler göze çarpar bazen yanlış giden yoldan dönmek gerekir. Müteşebbis ruh bu aşamada esnek davranmalı ufak sapmalara izin verebilmelidir. Yapacağı işlerde planları olmalı ve adım adım bunları gerçekleştirerek ilerlemelidir. Girişimci kişi beraber çalıştığı kişilerle orkestra şefi gibi gerekli yerlerde ve yerinde müdahalelerle birliktelik oluşturmalı çalışanları ve işi iyi organize edebilme yeteneğine sahip olmalıdır. Girişimci kişi iyi hesap ve matematik yapabilme özelliği ile var olan finansal sonuçları doğru yorumlayarak hangi kriterlerin hesaba katılması gerektiğine karar verip doğru adımları atmaya çalışır. Girişimci kişi zamanı doğru ve verimli bir şekilde kullanarak kısa sürede iş performansını arttırarak yarı yarıya zaman tasarrufu sağlar. Müteşebbis kişinin moral ve motivasyonunun tam olması iş başarısında oldukça önemlidir. Bunu sağlayacak şeyler belirlenip motivasyon desteği tam tutulmalıdır. Özetleyecek olursa girişimci kişi;

 • Planlıdır
 • Kararlıdır ama gerektiği yerde esnektir
 • Öngörü sahibidir
 • Hesap ve analiz yeteneklerine sahiptir
 • Zamanı doğru kullanır
 • Moral ve motivasyonu tamdır
 • Hırslıdır
 • Cesaret sahibidir
 • Özgüveni yüksektir
 • Lider ruhludur çalışanları ile uyum içindedir.
 • Yeniliklere açık olmalıdır

Girişimci tüm bu özelliklerinin yani sıra mevcut yeteneklerini çıkan iş fırsatları ile bütünleştirip kar amacı güttüğü bir işte kullanarak kişisel ve ülke ekonomisinde harekete dönüştürür. İktisatta mal yad a hizmet üretimi elde edilebilmesi için dört şeye ihtiyaç vardır.Sermaye,emek ,doğal kaynaklar,girişimci.Bu dörtlüden girişimci tüm faktörleri bir araya getirerek kazanç sağlama gayesi güder. Tüm bilgi ve becerilerini risk faktörünü de gözeterek müteşebbis ruhu ile birleştirip üretim gerçekleştirir.

Girişimcinin ülke ekonomisinde yarattığı yeni iş olanakları ve  istihdam imkanı,talebi karşılamaya  yönelik üretim gerçekleştirmesi ile ekonomik canlanma gerçekleşip büyüme sağlanır.

Bir önceki yazımız olan Ziraat Bankası Doğrudan Borçlandırma Sistemi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ