Eft Nedir - Eft Saatleri

Halkbank BIC Kodu / Swift Kodu TRHBTR2A

Halk sandıkları vasıtası ile kredi temin etme görevini 12 sene sürdürdükten sonra şube açarak daha fazla hizmet sunma gayesi taşıyan Halkbank birkaç bankanın da aktif ve pasifiyle bünyesine katılmasından sonra daha da güçlenmiş Türkiye’nin önde gelen üç kamu bankasından biri olma özelliğini elde etmiştir

Halkbank kredi ve kredi kartı temininde de farklı uygulamalarıyla ihtiyaç sahiplerinin kaynak sıkıntılarına çözüm üretmeye çalışmaktadır. Dünyada 1977 yılından itibaren uygulama alanı bularak uluslararası para transferlerinin hızlı ve hata payı düşük özellikte yapılmasını sağlayan swift kodu Halkbankası tarafından standart ölçülerde belirlenmiştir.Türkiyede bulunan diğer bankalarda olduğu gibi 8 haneden oluşmakta ve ilk dört hanesi bankanın ismini oluşturan harflerden meydana gelmektedir. Sonraki iki harf ise ülke kodu olan Türkiye’yi ifade edenTR’dir.En sonda yer alan 2A ise yerel kodu oluşturmaktadır.

Bankaya  yurtdışı bankalarından yapılacak olan döviz transferlerinde istenen bilgiler nelerdir?

  • Ad ve soyadınız
  • Iban numaranız
  • Bankaya ait olan swift kodu

Bu bilgiler gönderici kişiye ulaştırılır ve ardından bankaya verilecek ödeme talimatı ile döviz transferi gerçekleştirilerek 2 ya da 3 işgünü içinde para hesabınıza ulaşır. Halkbank para transfer işlemlerinde belirlenen saat 16:30 olup bu saat sonrasında yapılan işlemler bir sonraki güne sarkar ve döviz transferi 3 gün içinde tamamlanır.

Yurtdışına yapılacak döviz transferlerinde de yine aynı bilgiler karşı taraftan talep edilerek işlem tamamlanır. Transferin yapılacağı bankaya ait swift kodu bilinmiyorsa ilgili bankanın bulunduğu şehre ait ilk üç harf girilir ve liste içerisinden banka bulunarak işlem gerçekleştirilir.

Halkbankası kamu bankaları arasında kurulduğu günden bu yana özel sektör bankalarının da devriyle hızla büyüme kaydeden bireysel, ticari ve yatırım kredileri alanındaki başarısı ve müşterilerine yönelik sürdürdüğü bankacılık hizmeti ile artı hanelerde olan bir bankadır .Döviz transferlerine yönelik olarak ta özel sektör bankalarına nazaran daha az işlem ücreti alarak ekonomik bir kazanım da sağlamaktadır. Halkbankası tüm dünyada döviz transferlerinin daha sağlıklı yürütülmesi adına uygulanan swift kodunu TRHBTR2A olarak belirlemiş ve uluslararası para transferinde kullandığı kimliğini oluşturmuştur.

Bir önceki yazımız olan Garanti Bankası BIC Kodu / Swift Kodu TGBATRIS başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ