Eft Nedir - Eft Saatleri

Hayvancılık kredisi 2016 şartları 0 Faizli Devlet Destekleme

Devlet kanalı ile yerli üretimi teşvik etmek için verilen çiftçilere özel krediler işini yeni kurma aşamasında olan veya mevcut işini büyütme amacında olan çiftçilere özel olarak hazırlanmıştır. Devlet bankalarından olan ziraat bankası kanalı ile verilecek olan bu kredinin diğer bankalar tarafından verilen krediden farkı faiz oranlarının %0’a yakın miktarlarda olmasından dolayıdır.

Devlet kurumlarından biri olan kosgeb tarafından da benzeri şekilde düşük faizli kredi ve hibe kredi uygulamaları yapılmakta ise de hayvan alımları konusunda bu kredilerin temin edilememesi  sıkıntı oluşturmakta ve ziraat bankası kredileri burada alternatif bir çözüm getirmektedir.

Ziraat bankası kredileri hangi gider kalemlerini finanse etmektedir?

  • Bu kredi hayvan alımları dahil olmak üzere işin yapılmasını sağlamaya yönelik her türlü alet edevat, mazot desteği, traktör ve yem desteği sağlamaktadır.
  • Bu kredi ;kanatlı hayvan yetiştiriciliği ,küçükbaş ve büyükbaş hayvan yetiştiriciliği ile ilgili giderleri finanse etmekte, kanatlı hayvanlardan; arı, bıldırcın, ördek, deve kuşu, kaz, tavuk gibi hayvanlar ile koyun, kuzu, keçi gibi küçük baş ve inek, dana, düve, manda, gibi hayvanların süt veya besicilik yapmak için yetiştirilmesi için verilir.

Bu krediye başvuracak olanlardan istenen belgeler nelerdir?

  • İlk olarak bu krediye başvuracak olanların çiftçi kayıt sistemine kaydının gerçekleştirilmiş olması gerekmektedir.
  • banka başvuru yapan kişiden alacağı kredi miktarında taşınmaz mülkünün ipotek edilmesini isteyecektir.
  • Kurum çalışanı olan iki kefil
  • Çiftçinin hayvancılık yapması halinde hayvan küpe numaraları da istenir.

Bankanın küpe numarası istemesi bu kredi başvurusunda bulunan kişinin adresine bilirkişi gönderilerek gerekli incelemelerin yapılması ve bu doğrultuda kredi onayına ait şartların taşınıyor olması ile de talep edilen kredi miktarının banka hesabına yatması esasına dayanır. Bu krediye ait geri ödemler çiftçinin talep ettiği tarihler doğrultusunda belirlenir. Yani çiftçi aylık, 3 aylık veya daha uzun bir tarih belirlenerek ödemelerini yapabilir.

Ziraat bankası tarafından yıllık %4 faizle neredeyse %0 denilebilecek bir oranda kredi uygulaması yapılmaktadır. Özellikle köylülerin yararlanması için bu kadar düşük faiz oranı uygulamaktadır. Diğer bankaların da benzeri kredi uygulaması bulunmakta ise de ziraat bankasının ödeme ve faiz konusunda getirdiği avantaj bu krediyi öne çıkarmaktadır. Bu kredi çiftçinin alacağı hayvanların yaş, cins ve doğum sayısına dikkat etmesini gerektirmektedir. Mevcut kredi şartları bu özellikler dahilinde kredi onayı getirmektedir.

Bir önceki yazımız olan Esnafa 30 Bin TL Faizsiz Kredi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ