Hayvancılık kredisi şartları

Hayvancılık kredileri ve hibe yardımlar devlet tarafından desteklenmekte bu alanda girişimci olarak faaliyet göstermek isteyenlerden belli şartları yerine getirenler başvuruda bulunarak bu kredilerden yararlandırılmaktadır.

Devletin hayvancılığı teşviki etme amacıyla kosgeb ve ziraat bankası tarafından iki farklı uygulama yapılmaktadır. Kosgeb tarafından yapılan yardımı alabilmek için  Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi alarak Girişimcilik Destek Programına katılmış olmak gerekiyor. Bu programa, kayıtlı çalışanı olmayan girişimci kişiler katılarak iş planı projesi nasıl hazırlanır öğrenerek kosgeb desteklerinden yararlanma hakkını kazanmaktadır. KOSGEB’in destek kredileri sadece hayvan yetiştiriciliği ile ilgili değildir. Bu hayvanlara ait olan ürünlerin mamul haline getirilmesi aşamasına kadar olan giderler de  kredi konusu olabilmektedir. Bu aşamada, hayvan etinin işleme tabi tutulması ve bu etlerin saklanması, , ev hayvanları için  yem imalatı yapmak  ya da hazır hayvan yemi imalatı yapıyor olmak ,hayvansal sıvı yağ imalatı, üretim konusu hayvan eti imalatı olanlara yönelik olarak  gerekli makine alımları gibi faaliyet konusu olan Kobilere yönelik olarak ta destek kredi verilmektedir. Kosgeb Kobi olan veya uygulamalı girişimcilik eğitimi alan kişiler olsun veri tabanına kayıt yaptıran her  girişimciye de kredi desteğinde bulunur. Kosgeb hayvan alımı konusunda destek veren bir kurum değildir. Bu gibi ihtiyaçlar için devlet bankalarından destek krediler alınabilir .Tavuk,hindi,civciv,,inek,keçi,koyun,arı,at,tavşan gibi hayvanlar için bu krediden istifade edilebilir. Ziraat bankasının büyükbaş hayvan alımı için destek kredisi bulunmaktadır. Bunun için ön şartlar bulunup, damızlık süt hayvanında 2 doğumdan fazla yapmamış olmasına ve 36 aylık oluşuna dikkat edilmesi  gerekiyor. Büyük baş süt hayvancılığı kredisinde hayvanın 48 aylık olması ve minimum bir doğumunun olması gerekiyor. Kredi kullanım için Türkvet sistemine kayıtlı ve hayvan için  damızlık belgesinin alınmış olması şartı vardır.

Büyükbaş süt hayvancılığı giderleri kapsamında neler var?

 1. Sağılan sütler için süt saklama tankları
 2. Enerji üretimi için makine alımları
 • Süt sağım için makine alımı
 1. çayır biçme ,Balya, silaj makine alımları
 2. Yem hazırlamak için makine alımı

Büyükbaş hayvan besicilik kredisine kimler başvurabilir?

Büyükbaş hayvan sayısı 10 olan veya büyükbaş hayvan sayısını 10’un üzerine çıkartmayı düşünenlerin başvuracağı bir kredi çeşididir. Bu krediye başvuracak olanlar şu giderleri için başvuruda bulunabilirler.

 1. Yem hazırlamak için alınacak makinelerde
 2. Balya, çayır biçme makinesi alımlarında
 • Tadilat yapımında ve barınak yapımında
 1. Gübre yönetimi ile ilgili  gereken altyapının oluşturulması  ve bununla ilgili araç gereçlerin temini

Küçükbaş hayvan alımlarında gerekli olan kriterler nelerdir?

 1. Bu hayvanlardan ,koyun yetiştiriciliği yapmak isteyenlerin  50 koyun alması
 2. Keçi yetiştiriciliği yapmak isteyenlerin ise en az 25  keçi alımı yapması gerekiyor

Küçükbaş hayvanların besiciliğini yapmak isteyenlerin de en az 100 baş alım veya mevcut rakamı 100’ün üstüne çıkartması gerekmektedir. Alınacak olan hayvanların  koyun keçi sistemine kaydının yapılmış olması gerekir. Bu sisteme kayıt yaptırmış olan hayvanlardan 9-24 ay arasında olan hayvan alımları yapılabilecek olup Büyükbaş hayvan alımındaki süt ve besicilik kredilerine ait  giderler Küçükbaş hayvancılık içinde aynen geçerli olup güneş enerji sitemi alımı bu giderlere eklenir.

Kümes hayvanlarına yönelik olarak verilen krediler nelerdir?

 1. Tavuk ve piliç alımlarında 10.000
 2. Hindi alımlarında 5.000
 • Kaz, bıldırcın ve Örek’te 1000
 1. Deve kuşunda ise en az 100

adet yetiştirme yapmayı düşünenler tarafından alınabilir. Bunların dışında bu hayvanlara ait kuluçka, barınak yapımı gibi giderler için de kredi başvurusu yapılır

Arıcılık kredisi ise; kovan sayısı 50’yi geçen arıcıların faydalandırılacakları  bir kredidir. Bu kredide arıcılar, alacakları arıları mutlaka arıcılık sistemine kayıt yaptırmış olmalılar. Devletin ziraat bankası kanalı ile vereceği bu kredide arı alımı dışında, boş kovan, polen kurutma ve bal süzme makinesi alımı içinde kredi verilebilmektedir. Ayrıca gezici olarak arıcılık yapanlar için de kredi imkanı bulunmaktadır.

At alımı içinde kredi imkanı sunulmakta,ıngiliz ve arap atı yetiştiriciliği ile uğraşacak olanlara ve ayrıca damızlık olarak at ve tay yetiştiriciliği ile uğraşacak olanlara da  ziraat bankası at yetiştiriciliği kredisi verilebilmektedir. Bu hayvanlara ait barınak yapımı ve teçhizat alımı da kredi kapsamında bulunmaktadır.

Devletin, kosgeb ve ziraat  bankası  kanalıyla uyguladığı bu destek krediler ile hayvan alımı yapacak olanlar veya işletmesinde bu hayvanlara yönelik yetiştiricilik yapmak isteyenlere yada bu hayvanların ürünlerinden  yapılacak olan mamullerin üretimini sağlayacak makine alımlarında bu krediden istifade edilebilir.

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Kredili Hayvan Nasıl Alınır? başlıklı makalemizde hayvancılık kredisi ve hayvancılık kredisi 2016 hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ