Eft Nedir - Eft Saatleri

Hesap İşletim Ücretinden Nasıl kurtulunur 2016?

Bankaların dosya masrafı, hesap işletim ücreti, kart aidatı, tahsis ücreti gibi adlar altında müşterilerinden talep ettikleri ücretler yasal zemini olmayan ve mağduriyet oluşturan masraf kalemleridir .Bankanın hesaba yönelik işlettiği bu ücretler hakkında hakem heyetlerine gidildiğinde durumun lehinize sonuçlanması olasıdır.

Bankalar müşterilerinden uygulama şekline bağlı olarak farklılık arzeden hesap işletim ücreti alırlar. Bazı bankalar 3’er aylık dönemlerde bazıları aylık bazıları yılda bir kere olmak üzere bu ücreti alırlar. Bankada hesabınız varsa bu hesaba yönelik verilecek otomatik talimatlı iki fatura ile hesap işletim ücretini ödemezsiniz. Aynı şey kredi kartı hesabınız için de geçerli olup fatura ödemelerinin buradan yapılması sizi hesap işletim ücretinden kurtarır. Bankada açılmış olan vadeli bir hesabın varlığı da aynı etkiyi yapabilmektedir. Belli müşterilere yönelik oluşturulan maaş hesabı ile öğrenci hesabı da hesap işletim ücretinin olmadığı hesaplar arasındadır .Tüm bu sayılan yöntemler hesabınızın bulunduğu bankaya bu ücreti ödememek adına yapılabilecek uygulamalardır

Bu konuda düzenlenmiş bir kanun maddesi var mı?

Tüketicinin korunması hakkında Kanun’da bu konuda bir düzenleme yer almakta ve karşılıklı müzakere süreci geçirmeden yapılan sözleşmenin iki tarafı bağlayıcı etkisinin olmadığı vurgulanmaktadır. Buradaki haksız şart banka tarafından standart olarak hazırlanmış olan bu sözleşmeye müşterinin etki edememesi haksız şart olarak adlandırılarak sözleşmenin geçersizliğinden bahsetmektedir.

Tüketicinin bu aşamada yapması gereken şey nedir?

Bankanın genel müdürlüğüne yazacağınız dilekçeye tüketicinin kendisinden hesap işletim ücreti adı altında kesilen ücrete ait makbuz fotokopilerini ekleyerek banka genel müdürlüğüne iadeli taahhütlü olarak göndermelisiniz

Danıştay’ın bu konuda verdiği kararın içeriği nedir?

Danıştay tüketici sorunları derneğinin açtığı dava neticesinde bankaların müşterilerinden tahsil ettiği hesap işletim ücretinin mükerrer ücretlendirme olduğuna karar vererek yürütmenin durdurulmasına karar verdi. Bankalar müşterilerinden kullandıkları bankacılık ürünleri için ücretlendirme yapmakta fakat bununla beraber yıllık olarak da hesap işletim ücreti talep etmektedir. Bu mükerrer durum Danıştay tarafından geçersiz görülmüş ve uygulamanın durdurulmasına karar vermiştir. Bu karar 2016 yılında alınmış oldukça yeni bir karardır.

Türkiye bankalar birliğinin hesap işletim ücreti alınması hakkında düşüncesi nedir?

Türkiye Bankalar birliği üye bankaların hak ve menfaatlerini korumak maksadıyla ortaya çıkartılmış mesleki bir kuruluştur. Bundan dolayı hesaplardan kesilen Hesap işletim ücretini meşru görmekte .2000’li yıllardan sonra ortaya çıkartılmış olan hesap işletim ücreti ilgili hesap açılışında sunulan sözleşmede bulunur ve siz de buna imza atarsanız bankalar birliğine göre bu ücreti ödemek zorundasınız. Fakat son dönemde alınmış Danıştay kararı bunu tamamen ortadan kaldıracak yöndedir.

Hesap işletim ücreti bankanın kendi gider kalemlerini finanse edebilmek için ortaya çıkardığı tüketici için finansal bir yüktür. Bu gider kaleminden, alınmış mahkeme kararları ve kanun maddelerini işaret ederek ödememe yoluna gidebilirsiniz .Bunun  için ilgili bankanın genel müdürlüğüne yazılacak dilekçeye kesinti yapılan makbuz fotokopilerini eklemeniz ve iadeli taahhütlü olarak göndermeniz gerekmektedir. Buradan da bir yanıt alamazsınız bulunduğumuz bölgedeki tüketici hakem heyetine başvuruda bulunarak hakkınızı arayabilirsiniz.

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Halkbankası Kredi Başvuru Sonucu Öğrenme başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ