Eft Nedir - Eft Saatleri

Hibe Kredisi Nasıl Alınır? Kimler Alabilir?

KOSGEB; Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı’dır. KOSGEB, 1990 yılında 3624 Sayılı Kanun ile İmalat Sanayi İşletmelerinin ekonomideki yerlerinin geliştirilmesi amacıyla kurulmuş bir kamu kuruluşudur. Kuruluşundan 2009’a kadar imalat sanayi KOBİ’lerine yönelik başarılı çalışmalar yapmışlar ve 2009’da imalat sanayi dışındaki KOBİ’lerin de geliştirilme görevi KOSGEB’e verilmiştir. KOSGEB’in destek verdiği sektörler ise şunlardır: Madencilik ve taş ocakçılığı, imalat, elektrik gaz buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı, su temini (KANALİZASYON, ATIK YÖNETİMİ VE İYİLEŞTİRME FAALİYETLERİ), inşaat, toptan ve perakende ticaret (MOTORLU KARA TAŞITLARININ VE MOTOSİKLETLERİN ONARIMI), ulaştırma ve depolama, konaklama ve yiyecek hizmeti faaliyetleri, bilgi ve iletişim, mesleki bilimsel ve teknik faaliyetler, idari ve destek hizmet faaliyetleri, kültür sanat eğlence dinlence ve spor. KOSGEB küçük ve orta ölçekli işletmelere kredi ve hibe sağlar.

KOSGEB Hibe, girişimcilerin oluşturduğu projeleri desteklemek amaçlı karşılıksız sağlanan destektir. Uygulamalı girişim eğitiminden (Girişimci olmak isteyen adaylara, girişimcilik, iş planı hazırlama vb. konuları kapsayan minimum 70 saatlik teorik ve pratik eğitim) başarılı olan adaylar ‘Yeni Girişimci Desteği’ne başvurabilir. Başvuracak olan adayın eğitimini tamamlayıp sertifika almış olmasının yanında, eksiksiz bir iş planı olmalı ve bu doğrultuda bir proje önerisi hazırlamalıdır. Bu yükümlülükleri yerine getirmesi durumunda girişimci adayına KOSGEB tarafından 30.000 TL geri ödemesiz, 70.000 TL geri ödemeli olarak 100.000 TL hibe kredisi verilmektedir. KOSGEB’in küçük girişimciye karşılıksız olarak bu büyüklükte bir para yardımında bulunma sebebi ise ortaya çıkan fikirlerin yok olmasını engellemek, onlara bir şans vermektir.

Her vatandaşın bu Hibe Kredisi için başvurabilmesinin yanında kadın, engelli, gazi, birinci dereceden şehit yakınlarına verilen destek oranı da pozitif yönde değişkenlik göstermektedir.

Bir önceki yazımız olan Hibe Kredisi Başvurusu Nasıl Olur? başlıklı makalemizde kosgep ve kosgep kredisi başvuru hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ