Eft Nedir - Eft Saatleri

HSBC Bank BIC Kodu / Swift Kodu MIDLTRIX

 

İngilizce ,Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication kısa adıyla  swift bu kelime dizisinin baş harflerinden oluşmaktadır. Uluslararası düzeyde elektronik fon transferi yapılmasını sağlayan bir sistemdir

Swift kod uygulaması sayesinde karşı tarafa bankaya ait olarak verilecek olan swift kodu ile işlemlerin tamamlanma süresi kısalacak ve daha düşük ücretle para transfer işlemleri gerçekleştirilecektir. Tüm dünyada standart bir uygulama şekli bulan swift/bic kodu 11 haneden oluşmaktadır. Türkiye’de 8 haneli swift kodu uygulaması transfer işlemi sırasında sonraki hanelere x harfi koyularak 11 haneye tamamlanır. Bu numaranın ilk dört hanesi bankanın ismini oluşturan harflerden oluşup sonraki iki hane Türkiye’nin kodu olan TR en son iki harf ise yerel kodu ifade etmektedir.HSBC bank’a ait olan MIDLTRIX’te bu şekilde belirlenmiş olup bankaya ait olan swift kodudur. Banka müşterileri para transferi gerçekleşeceği zaman gönderici kişiye ad-soyad, swift  numarası ve ıban’ı iletmelidir. Para göndericisinin kendisi olduğu durumda da aynı şekilde karşı tarafın ad-soyad, adres bilgileri ile banka swift kodu ve ıban veya hesap numarası bilgilerini almalıdır.

Swift kodu ve bıc kodu aynı şeymidir?

Bic Türkçe çevirisi ile banka tanımlama kodu anlamına gelmektedir.swıft kodu kodlama yapılmasında gerekli olan standartları belirleyen bir yapı ve uluslararası para transferinde kullanılacak olan kod numarasını belirlemektedir. Bic kodu transfer  işlemlerinde  ilgili bankayı tanımlamaya yarar. Bu iki kavram uygulamada birbiri yerine geçebilmektedir.

Eft işlemi sonrası transfer edilen paranın hesaba ulaşması ve kadar sürer?

Eft işlemi bankanın eft saatleri içinde gerçekleştirilirse 2 işgünü, eft saatleri dışında gerçekleşirse izleyen işgününün  mesai başlangıç saatinde eft işlemi başlar ve 3 işgünü içinde transfer edilen para hesaba geçmiş olur.

Hsbsc bank uzak doğu kökenli iki bankanın birleşmesi ile oluşmuş 1990’li yıllarda da İngiltere’de Londra merkezli bir banka olarak finansal hayatına devam etmektedir. Banka ,müşterilerinin döviz transfer işlemlerini hızlı bir şekilde gerçekleştirmelerini sağlamak için internet sitesinde gerekli altyapıyı oluşturmuş ,istenildiğinde de şubeler vasıtası ile işlem yapabilme olanağı getirmiştir.

Bir önceki yazımız olan Halkbank BIC Kodu / Swift Kodu TRHBTR2A başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ