Eft Nedir - Eft Saatleri

İban No Kaç Haneli Olmalıdır?

Para transferlerinin kolay ve daha hızlı  yapılmasına olanak sağlayan iban numarası her bankanın her müşteri hesabı için ayrı ayrı tanımladığı bir numaradır.İban numarası aynı zamanda para transferlerinde hatalı gönderimlerinde önüne geçmektedir. Bankada bulunan her hesap için ayrı iban numarası oluşturulmaktadır.Bir banka müşterisinin 2 farkı hesabı olduğunu düşünürsek bu iki hesabında iban numarası farklıdır.

Bankalar tarafından oluşturulan iban numaralarını belli kıstasları bulunur.Bu kıstaslar her ülkede ki bankalar için geçerli olan kıstaslar olduğundan .Dünya üzerinden her banka hesabında standardizasyon bulunur.İban numaraları hem harf hem rakamdan oluşmaktadır.Maksimum 34 basamaktan oluşan iban numaralarının Türkiye’de ki uzunluğu 26 hanedir.

İban numarasının ilk iki harfi Türkiye’de TR olarak geçer bu ülke kodudur ve Türkiye’de bulunan bütün hesapların ilk iki  basamağı TR’dir.

TR kodundan sonra gelen iki harf ibanın doğruluğunu gösteren kontrol basamaklarıdır.Bu numara ibanın gerçek ve yasal bir iban olduğunu ortaya koymaktadır.

İban Numarasından Hesap Numarası Bulma

Kontrol basamağından sonra banka kodu haneleri yer almaktadır.5 haneden oluşan bu alanda eğer banka kodu 5 haneden kısa ise başına sıfır olarak yazılır.Örneklendirmemiz gerekirse banka kodunuz 150 ise , iban numarasında bu numara 00150 olarak  yer alacaktır.

Banka kodu alanından sonra bir adet sıfr eklenir bu alan rezerve alandır.Bu alan Türkiye iban standartında bir değişim olana kadar 0 olarak kalacak bir alandır.

Rezerve alanından sonra gelen 16 basamaktan oluşan yekpare alan ise bankada bulunan hesabı işaret eden sayı dizilimidir. Genelde bu 16 basamağın son 8 hanesi hesap numarasının yer aldığı bölümdür.Bu alandan önceki 8 hanede ise şube kodu yer alır.Eğer banka şube kodu ve banka hesap numarasının yazılımı 16 haneden kısa ise başına “0” olarak yazılan bu alan doğru banka hesabına transfer yapılabilmesi için gerekli olan alandır.İlgili bölgenin yazılışına örnek vermemiz gerekirse hesap numarasının 34567891 olduğunu şube kodunun ise 123 olduğunu düşünürsek iban numarasının son 16 hanesinin yazılımı “0000012334567891” şeklinde olacaktır.

 

Yukarda verdiğimiz örneklere  göre bir iban numarası TR 76 00150 0 0000 0123 3456 7891 şeklinde yazılmakta ve para transferleri sırasında da bu formatta kullanılmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Ertelemeli Kredi Nedir? başlıklı makalemizde ertelemeli kredi, kredi erteleme ve kredi ertelemek istiyorum hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ