İhtiyaç Kredisi İçin Gerekli Evraklar

Ülkemizde hizmet veren bankaların ve finans kuruluşlarının pek çok farklı kredi hizmetleri bulunmaktadır. Bu kredi ürünleri skalasında en önemli kalemlerden bir tanesi de ihtiyaç kredisidir. İhtiyaç Kredileri, aylık geliriniz ve ihtiyaç sebebinize göre şekillendirilmiş olan ve vadesi 36 aya kadar uzanabilen bir finansman hizmeti çeşididir. Özellikle eğitim, evlilik vb durumlar ile kredi kartı borcu kapatma gibi işlemler için başvurulan bir hizmettir. Geçmişte oldukça yüksek faizlere sahip olan bu kredi çeşidi son yıllarda cazip hale gelen faiz oranları sonucunda sıklıkla talep edilir hale gelmiştir.

İhtiyaç Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

İhtiyaç kredisi başvurusu yaparken gereken evraklar şunlardır:

  • Kredi kullanacak kişiye ait nüfus cüzdanı fotokopisi
  • Kredi kullanacak kişinin gelir belgesi fotokopisi
  • Kişi ücretli çalışan ise son maaş bordrosunun fotokopisi veya şirket yetkililerinin imza sirkülerinin yer aldığı maaş belgesi
  • Serbest meslek sahibi ise vergi levhasının fotokopisi
  • Emekli ise maaş cüzdanının fotokopisi
  • Kişinin kendine ait kira geliri varsa tapu ve kira kontratı fotokopisi

3 ay içerisinde alınmış ikametgâh belgesi veya elektrik, su, doğalgaz, telefon gibi abonelik gerektiren bir hizmete ait işlem tarihinden önceki 3 ay içinde ve kredi kullanacak kişinin adına düzenlenmiş bir fatura aslı.

Bankadan bankaya işlem süreçlerinde ve istenen evraklarda değişmeler olabilmektedir. Keza evrakların şartları da değişebilir; örneğin bazı bankalar altı aylık fatura örneklerini de kabul edebilmektedirler. Bazı bankalar ise sadece nüfus kağıdı ile işlemleri başlatabilmektedirler.

Banka yetkilisine evrakları teslim etmenizin ardından istediğiniz krediyi, koşulları ve taksitleri üzerinde anlaşarak kullanabilirsiniz. Ayrıca internet üzerinde bankalar.org gibi portalları kullanarak bankaları teker teker dolaşmadan en uygun firmayı bulabilirsiniz. Yalnız bu noktada aklınızdan çıkartmamanız gereken tek şey, dosya masrafı gibi masraflara hazırlıklı olmanız gerekliliğidir.

Bu kredide tüm işlemleriniz aynı gün içerisinde sonuçlanır ve krediyi kullanma hakkına erişirsiniz.

Maaş yasızı örneği için  (http://www.eftsaatleri.net/maas-yazisi-ornegi)

 

Bir önceki yazımız olan Faizsiz Kira Öder Gibi Ev Sahibi Olmak başlıklı makalemizde Eminevim, faizsiz kira öder gibi ev sahibi olmak ve Toki hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ