Eft Nedir - Eft Saatleri

İkinci El Ev Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ev alırken dikkat edilmesi gereken çok sayıda faktör vardır. Fakat yatırım amaçlı ev alımlarında ekonomik getirisini arttıracak etmenler biraz daha öne çıkmakta. Örneğin alınacak evin çevresinde evin değerini arttırabilecek bir projenin varlığı, pekçok yere ulaşım kolaylığının olması ,evin şu anki kira değeri gibi faktörler şuan ve gelecek zamanda ev alırken değerlendirilmesi gereken hususlardır.

Bunların dışında da gözönünde bulundurulması gereken birçok konu vardır. Satın alınacak olan evin  ikamet etme amaçlı alım veya yatırım amaçlı alımı arasında fark vardır. Yatırım amacı ile alınan bir evde bazı faktörler daha geride kalırken ikamet amaçlı alınan evde öne çıkmaktadır. Örneğin okula giden çocuğu olan aile için evin okula yakınlığı önemli iken yatırım amacı ile alınan evde böyle bir durum sözkonusu olmaz. Yine ikamet amaçlı alınan bir evde komşuluk ilişkileri, çevrede yaşayan insanlar hakkında alınacak bilgi, çalışma durumu söz konusuysa ulaşım kolaylığı gibi konular taşınma fikrinde olan kişiler için önemlidir. Bunun yanısıra alınacak ev İkinci el ev ise bu tip alımlar biraz sıkıntı oluşturabilecek türden bir konudur .Sıfır bir ev alımında kiracı, tadilat, ödenmemiş vergiler gibi durumlarla karşılaşmazsınız. İkinci el ev alımlarında bu tip riskler hep olacaktır.

İkinci el ev alırken ne tür konulara dikkat etmek gerekir?

  • Öncelikle dikkat edilecek konu satın alınacak olan evin krediye uygun olup olmadığıdır .Yasal olarak inşaatın başlangıcından bitim sürecine kadar olan aşamada alınması gereken belgelerde sorun varsa bankanın evin değerini tespit için göndereceği eksper böyle bir ev için kredi onayı vermeyecektir. Kredi başvurusu sırasında ödenen eksper ücretide verilmeyecek bir kredi için masrafa neden olarak para kaybı yaşanmasına neden olur.
  • İkinci el alımlarında içinde kiracı olabilir. Kiracıya evi satın aldıktan sonra çıkartma niyetindeyseniz satın alma işleminden önce kiracıya tahliye taahhütnamesi imzalalatmalısınız.Ayrıca tapuda şerh olup olmadığına da bakın böyle bir durum kiracıyı en az 5 sene evden çıkaramamanıza neden olur
  • Evin değeri ile ilgili yapılacak bir araştırma da yardımcı olacak niteliktedir. Bunun için size yardımcı olacak veriler, evin şu andaki kira değeri, evin bulunduğu konum, emlak ofislerinin vereceği değer, kredi ile alınmış bir evse eksperin vereceği değer ve diğer faktörler olarak sıralanabilecek olan asansörle olması, orta katlarda olması, yalıtımının olması, havuzunun olması,manzarasinin olması ,sosyal aktivitelerin yapılabilmesi ,Güneş alan bir ev olması, Yapımı yeni tamamlanmış bir bina olması gibi etmenler etkilidir.
  • Evin pekçok noktaya erişim kolaylığı;okul,hastane,metro ,otobüs durakları gibi..
  • Alacağınız evin çevresinde projesi tamamlanmış veya tamamlanacak yatırımlar varmı ona bakılır. Bu durum evin değerini arttıracak bir pozisyon oluşturacaktır.
  • Evin inşaat ve malzeme kalitesi de önemli bir konudur .Dış yalıtım, mutfak dolapları, yer döşemeleri,duvarlar,kalorifer peteklerinin marka ve kalitesi dikkat edilmesi gereken konular arasında yer alır.

İkinci ev alırken dikkate değer pekçok konu vardır. En değerli ve önemli olanlar evin  ekonomik değerini arttıran ve ikamet edilme kararı alındığında da yaşam konforunu arttıracak etmenlerdir. Konut alımını geleceğe yapılan yatırım gibi düşünenler kısa vadede sonuçlarını hızlı bir şekilde almakta ekonomik bakımdan getirisini en az riskle almaktadirlar.Tabi bu durum riskleri bertaraf edecek konulara ev satın alınmadan dikkat edildiğinde gerçekleşecektir.

Bir önceki yazımız olan Banka Işlem Masraflarını ödemenin Kolay Yolları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ