Eft Nedir - Eft Saatleri

İlk Altın Devletten Nasıl Alınır?

Türkiye nüfusunun giderek yaşlanması devletin bu konuda birtakım tedbir paketlerini devreye sokmuş evli çiftleri çocuk sahibi olmaları yönünde teşvik edecek uygulamalara geçilmiştir. Bu kapsamda birinci ,ikinci ve üçüncü çocuğa ilk altın devletten paketi ile yardım parası verilmekte üç çocuk sahibi olan ailelere de üçüncü çocuğun dünyaya gelişiyle toplu ödeme yapılmaktadır.

15 mayıs 2015 tarihinde yasalaşan bu paket kapsamında aile ve sosyal politikalar bakanlığının 81 ilde bulunan il müdürlüklerine yapılacaktır. Yapılacak yardımlarda kimlik paylaşım merkezinin kayıtları esas alınacak olup ilgili bakanlık ve maliye bakanlığının ortak kararı ile ödeme tutarında artış gerçekleşebilir. Kişilere yapılacak olan bu ödemeler bakanlığın bütçesine aktarılan ödenekle karşılanacaktır. Bu haktan türk vatandaşı olan herkes faydalanabilmektedir.kişinşn yurtdışında yaşaması bu parayı almasına engel değildir. Anne veya babadan birinin türk olması halinde başvuruda bulunulabilir.

Bu aile paketi ile yapılacak yardımın içeriği nedir?

Bu paket kapsamında annenin doğum yaptığı çocuk sayısı ve ödeme miktarı belirtilmiştir. Buna göre;

  • 15 mayıstan sonra doğan çocuklardan ilk çocuk için 300 TL
  • İkinci çocuk için 400 TL
  • Üçüncü çocuk için 600 TL ödeme yapılacaktır.

Üçüncü çocuğunu yasa yürürlüğe girdikten sonra dünyaya getiren anneye hayatta olan diğer iki çocuğun paraları da verilerek toplamda 1.300 TL’lik ödeme yapılır. Bu istisnai durum üçüncü çocuk için geçerli olup iki veya birinci çocuğunu yasanın yürürlük tarihinden önce dünyaya getirenler çocuk parası alamamaktadırlar.

Devletin bunun dışında konuyla ilgili yaptığı düzenlemeler nelerdir?

Devlet torba kanun kapsamında çalışan anneleri de düşünmüş ve doğum yapan annelere kısmı süreli çalışma imkanı getirilerek parasının yarısını kurumdan diğer kısmını ise İŞKUR’dan alabilme imkanı sağlamıştır. Kısmi çalışma süreleri ile alakalı olarak ilk çocukta 2 ay, ikinci çocukta 4 ay, üçüncü çocukta da 6 ay süresince yarım gün çalışılabilir. Eğe anne devlet memuruysa  o zaman çocuk sayısına bakılmaz ve 6 ay süresince bu hakkı kullanabilirler. Çoğul gebeliklerde bu süre uzatılır ve aynı zamanda evlat edinenlerde bu hakkı 0-12 ay arası çocuk evlat edinmelerde kullanabilir .Bunların yanında anne eğer isterse günlük 8 saatlik çalışmanın 4 saatini çocukla geçirebilir ve çocuk 5,5 yaşına gelen kadar kısmi süreli çalışması 300 saate kadar verilebilmektedir.

Nüfustaki yaşlanmanın önüne geçmek ve ailelerin çocuğun doğumuyla birlikte ekonomik olarak rahatlatılması amacıyla devlet tarafından ilk altın devletten paketi yürürlüğe konulmuştur .Bu kapsamda üç çocuğu olan aileler ile bir ve ikinci çocuğu dünyaya getirenler için farklı miktarlarda ödeme yapılır.

Bir önceki yazımız olan Kira Beyannamesinde İndirilecek Giderler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ