Eft Nedir - Eft Saatleri

ING Bank BIC Kodu / Swift Kodu OYAKTRIS

Hollanda kökenli bir banka olan ıng bank oyakbank ile 2007 yılında birleşmesinin ardından bankacılık hizmetlerinde dünya standartlarında uygulamalara geçmiştir .Dünyanın pekçok ülkesinde açtığı şubeleri ile istihdam olanağı yaratan, kurumsal ve bireysel bankacılık konularında da  müşterilerine hizmet sunan bir bankadır ıng bank.

Ing bank tüm dünyada uygulamasına geçilen uluslararası döviz transferini yaygın muhabir ağı ile oldukça hızlı bir şekilde yapabilmektedir.swıft uygulaması 1977 yılından itibaren kullanılmakta olup teknolojinin ilerlemesi ve yaygın internet ağı ile birlikte hız kazanmış bu da kişilere maddi açıdan kazanım sağlamıştır. İng bank müşterileri yurtdışına yapacakları para transfer işlemlerini internet ortamında internet şubesi/transfer/ödemeler menüsü/para transferleri kısmından döviz transferleri seçilir ve buradan da swift seçeneği tercih edilerek işlem gerçekleştirilir. Ing bank müşterisi bu işlemleri yapmadan önce gönderici veya alıcı kişiden birtakım bilgileri temin etmelidir.

Döviz transferi işlemi için gerekli olan bilgiler nelerdir?

  • Alıcının ad-soyad bilgisi
  • Adres bilgisi
  • Iban numarası veya hesap numarası bilgisi
  • Swift kodu bilgisi. Bu kod bilinmiyorsa bulunulan şehrin ilk iki harfi girilir ve listelenen bankalardan banka seçimi yapılır.

Ülke içinde bulunan ıng şubesine yapılacak olan transferlerde de ad -soyad bilgilerinizi banka swift ve şube kodunuzu, ıban numaranızı bildirmeniz gerekmektedir.

Swift kodu tüm dünyada belirli standartlar halinde uygulanan ve bankanın yurtdışına yapılan döviz transferlerinde kullandığı kimliğidir. Bu nedenle işlemler daha hızlı ve hata payı düşük şekilde ilerler. Ing bank’ ın Türkiye’de bulunan bankalar tarafından uygulanan 8 haneli swift kodu OYAKTRIS olarak belirlenmiştir. Bu kodun ilk dört hanesi banka isminin dört harfinden oluşmaktadır Bankanın oyakbank birleşmesi swift kodunda yer bulmuştur. Sonraki iki harf Türkiye’nin kodu olan TR’dir. Son iki hane ise yerel kodu ifade etmektedir. Ing bank ’ta transfer işlemleri hafta içi saat 9.00 ila 17:15 arasında gerçekleştirilmektedir. Bu saatler dışında yapılan transferler bir sonraki günün mesai başlangıç saatinde yapılırlar. Döviz transfer işlemleri 2 iş günü içinde eft saatinden sonra yapılan işlemler ise 3 işgünü içinde gerçekleşir

İng. bank Latin ve güney Amerika ülkeleri ile Avustralya, Asya ve Avrupa ülkelerinde faaliyet halinde olan önemli bir bankadır. Oyakbank ile gerçekleştirilen birleşmenin ardından ticari, bireysel ve yatırım bankacılığı alanında ilerleme kaydetmiş ve digital bankacılık alanında da yeni nesil bankacılık anlayışı içine girmiştir. Ing bank döviz transferleri konusunda da OYAKTRIS kodunu kullanmakta olup banka müşterileri bu kod ile uluslararası para transferlerini gerçekleştirebilmektedir.

Bir önceki yazımız olan HSBC Bank BIC Kodu / Swift Kodu MIDLTRIX başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ