Eft Nedir - Eft Saatleri

İng Bank İban Sorgulama

İnsanımızın en çok başvurduğu para harcama yöntemlerinden birisi de kredi ve banka kantları olarak bilinen manyetik kartlardır. Maddi açıdan sıkıntı yaşayan birçok insan bu yolla hayatını devam ettirmeye çalışmakta ve bu kullanımın sonunda yaşayabileceği sıkıntılarında farkında olmaktadır.

Bilişim teknolojilerinin artmasıyla beraber, bu banka kartları ve bu kartların kullanımı konusunda birçok sorunun da beraberinde geldiğini görmekteyiz.

Özellikle orta yaştaki birçok insan sahip olduğu kartlarla ilgili birçok teknik detayın farkında olamıyorlar. Bu sebepten dolayı birçok konuda hata yaparak, sıkıntı yaşıyorlar. Bu sıkıntıların artmasının ardından çok sayıda okuyucumuzun sesine kulak vererek ve bu dertlerini hesaba katarak bazı konulara açıklık getirici yazı dizileri hazırlamaya karar verdik. Bu yazımız da o dizilerden bir tanesini oluşturuyor.

Bu yazımızda 2008 yılı itibariyle OYAK Bank’ın yerine Türkiye piyasasına giren İNG Bank kullanıcılarını ilgilendiren bir konuya değineceğiz.

Temel konumuz ise IBAN numarası.

Hesaplar arası transferlerde karşımıza çıkan IBAN numarası nedir ve ING Bank’ın kartlarında nasıl sorgulanır?

IBAN ismi Türkçe’mizde Uluslararası Banka Hesap Numarası standardı adıyla anılmaktadır. Bu numaranın kullanımının temel amacı ;  para transferlerinde yaşanacak olan yanlışlık ve gecikmelerin önüne geçmektir. Bir tür düzeltme yardımcısı da denilebilir. Maddi açıdan tasarruf sağlayabilecek bir özelliği de vardır.

Geçelim esas konuya. ING Bank’ın kredi ya da hesap kartına sahip olan bir insan IBAN numarasını nasıl öğrenecek?

Bunu bir ING Bank şubesine giderek öğrenmeniz mümkündür. Ancak bu işin en zor yollarından birisidir.

Bu işlemi evinizde otururken yapabilirsiniz.

Önce bankanın internet sayfasından https://www.ingbank.com.tr/tr/bilgi-destek/mevduat/iban-ogrenme adresine giriyoruz.

Ardından bu sayfaya girdiğimizde bizden istenen bilgileri giriyoruz. İstenen bu bilgiler müşteri no, şube no( kart numaranızın ilk 4 hanesi), hesabınızın türü ( vadeli ya da vadesiz gibi ) gibi bilgilerdir. (Bu bilgilerin birçoğu kart üzerinde yazmaktadır.) Bu bilgileri eksiksiz girdiğiniz takdirde 26 haneli bir kod elde edersiniz. İşte bu kod IBAN numarasıdır.

Örneğin ; TR 56 0006 2000 0001 2990 0226 04 gibi.

Eğer bu bilgilerinizi bilmiyorsanız ya da girseniz de sonuç elde edemiyorsanız ING Bank’ın müşteri hizmetleri numarası olan 0850 222 0 600’ü arayarak daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Emekliler Kredi Çekebilir Mi? başlıklı makalemizde emekli, kredi emekli ve ptt emekli kredi hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ