Eft Nedir - Eft Saatleri

İpotekli Araç Satılabilir Mi?

Bankaların kredi ürünlerinden yararlanarak aldığınız aracınızı satmak isteyebilirsiniz. Banka kredi verirken aracınıza rehin koyduğu için satma işlemleriniz gerçekleşmeyecektir. Ancak bazı yöntemlerle aracınızın satış işlemini gerçekleştirebilirsiniz. İpotekli araç satılabilir mi konusunda gerekli bilgileri yazımızın devamında inceleyebilirsiniz.

Öncelikle aracın satılması için ipoteğin kalkması gerekmektedir. Bunun için bankaya olan borcun tamamı ödenmelidir. Bankaya olan borcun tamamı ödendikten sonra banka ipoteği aracın üzerinden kaldıracaktır. Bu sayede aracın satış işlemleri gerçekleştirilebilir.

İpotekli aracı satabilmek için alıcı kredi borcunu üstlenebilir. Bu durumu banka ile görüşerek kredi borcunun alıcının üzerine devredilmesi gerçekleştirilebilir. Ancak bu işlem her alıcıya uygulanamayabilir. Çünkü banka alıcının bilgilerini inceleyecektir. Aracı alacak olan kişinin kredi notu ve geliri araç kredisini ödeyebilecek seviyede olması gerekmektedir. Bankanın yapacağı incelemeler sonrasında eğer alıcı krediyi ödemeye uygun görülürse kredinin tamamı aracı alacak kişiye devredilir. Satılan aracın kredi borcu düşüldükten sonra kalan kısım ise araç sahibine verilerek satış gerçekleştirilir.

Aracınız ipotekli ile ve aracınızı satmak istiyorsanız yapabileceğiniz başka bir yöntem daha var. Ancak burada alıcı ile satıcı karşılıklı olarak güven ortamı oluşturmalısını. Bu yöntemde yapılması gereken alıcının satıcıya araç bedelini vermesi ve satıcının kredisini kapatmasıdır. Kredi kapatma işlemleri sonrasında banka ipoteği kaldıracak ve satıcı alıcıya aracını satacaktır. Bu durumda güven ortamının sağlanması için noterden sözleşme yapılabilmektedir. Sözleşme yapılırken noterde araç devir işlemlerinin ne zaman yapılacağı belirtilmelidir.

Sizlerde üzerinde ipotek olan aracınızı bu yöntemler ile satabilirsiniz. Aracınızın satışını gerçekleştirmek için bankanın ipoteğini kaldırmanız gereken yada aracın üzerinde olan krediyi alacak kişiye devretmelisiniz. Araç satış işlemleri noter sonrasında bitecek ve satış işlemlerini tamamlamış olacaksınız.

Bir önceki yazımız olan Ek Kredi Kartı Nasıl İptal Edilir? başlıklı makalemizde ek kart iptali hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ