Eft Nedir - Eft Saatleri

İpotekli Ev Nasıl Satılabilir?

Kredi ile aldığımız evlere banka ipotek koymaktadır. İpotek sonrasında ise evin satışı bazı yöntemler ile  yapılabilmektedir. İpotekli ev nasıl satılabilir konusunda gerekli bilgileri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Bir evin üzerinde ipotek bulunuyorsa satışlarda ipoteğin kaldırılması veya el değiştirmesi gerekmektedir. Alıcı evin parasını satıcıya nakit olarak ödediğinde öncelikle evin üzerinde bulunan krediyi kapatmalıdır. Kredi kapatıldıktan sonra banka ipoteği kaldıracaktır. Kalan kısım ise satıcıya verilebilir. Bu durumda ev kredisi için erken ödeme cezası da ödenmesi gerekmektedir.

Alıcı ipotekli evi satın almak için ayrıca krediyi de üstlenebilir. Kredi toplam bedeli evin bedelinden düşükse yapılması gereken öncelikle krediden sonraki kalan tutarın satıcıya verilmesidir. Daha sonra tapu dairelerine ve bankaya haber vererek evin üzerindeki ipotek yeni alıcıya aktarılabilir. Bu durumda bankanın kredisi de alıcıya aktarılacaktır. Bu şekilde de ipotekli ev alma işlemi gerçekleştirilebilir.

Bir diğer yöntem ise ev sahibinin üzerinde bulunan ipoteği kaldırmasıdır. Bunun için yeni bir kredi kullanmanız gerekecektir. Tabi ki ev kredisi kullanamayacağı için ihtiyaç kredisi kullanması gerekmektedir. Bu durumda ise ihtiyaç kredilerinin ev kredilerinden yüksek olan faizi ödemesi gerekir. İhtiyaç kredilerinde vade daha kısa olduğu için daha yüksek tutarlarda ödeme gerçekleştirmesi de gerekecektir. Evin ipoteğini oluşturan kredi kapandıktan sonra ev istenildiği gibi satılabilmektedir.

Alıcı satıcının ipoteği kaldırması içinde ödeme yapabilir. Tabi ki bu durumda bazı riskle oluşmaktadır. Bu nedenle alıcı ile satıcı arasında güven ortamının sağlanması gerekmektedir. Güven oramı ile alıcı evin parasını satıcıya verir ve satıcı kredini kapatır. Daha sonrasında banka ipoteği kaldıracaktır. İpotek kalktıktan sonra ev sahibi evini alıcıya satabilir. Bu durumda alıcıların oldukça dikkatli olması gerekir.

Bir önceki yazımız olan İpotekli Araç Satılabilir Mi? başlıklı makalemizde ipotek kredi devretme ve ipotekli araç satma hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ