Eft Nedir - Eft Saatleri

İpotekli İhtiyaç Kredisi

Hiç şüphe yok ki kişilerin ihtiyaçları ve ihtiyaçlarını gidermelerini sağlayacak kredi miktarları ve çeşitleri geniş bir yelpazededir. Bu nedenle de bankaların pek çok farklı finansal hizmetleri vardır. İpotek teminatlı ihtiyaç kredisi de bu çeşitlerden bir tanesidir. Normal ihtiyaç kredilerine göre daha yüksek meblağlara ve vadelere sahip olan bu krediler bazı durumlarda en makul seçenek olarak öne çıkmaktadırlar.

İpotekli İhtiyaç Kredisinin Avantajları

İpotekli ihtiyaç kredisinin standart kredilerden daha avantajlı olduğu temelde üç alan vardır. Bunları sıralamak ve karşılaştırmak gerekirse:

1- İpotekli kredilerin faiz oranları daha düşüktür:

Bankalar, kredi faizlerini hesaplarken geri dönüş ihtimalini ve kredinin ne kadar güvende olduğunu hesaplayarak hareket ederler. Bu nedenle de, ipotek altındaki menkul ya da gayrimenkulleri güvence olarak kabul eden bankalar daha düşük faiz oranlarıyla geri ödeme talep ederler.

2- Vergi Ödemeleri Daha Düşüktür

Standart Kredilerde KKDF (Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu) ve BSMV (banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi) adlı iki farklı gider kaleminden, toplam faiz oranının %15 + %5’i şeklinde %20 fazladan gideri varken, ipotekli kredilerde BSMV’den kaynaklanan yüzde 5 gider gerçekleşmemektedir. Bu oran her ne kadar az gibi görünse de, süre ve miktara göre önemli etkileri olabilir.

3- Daha Yüksek Meblağ Borçlanma Şansı

İşyerinizle ilgili bir atılım mı gerçekleştireceksiniz? Ailenizin ihtiyaçları birden bire beklenmedik şekilde arttı mı? Ya da yatırım amaçlı nakde mi ihtiyacınız var? Eğer limitlere takılmamak ya da limitleri arttırmak isterseniz ipotekli kredi tam size göre. Bu kredi sayesinde kendi adınıza ya da ailenizden bir birey adına kayıtlı tapunun yarı bedeline kadar kredi kullanabilirsiniz.

Yine de bu getirilerin anlamlı olması için uzun vadede elde edilecek kazancın ekspertiz ve diğer masraflardan kaynaklı giderleri aşıyor olmasına dikkat etmek gerekir.

 

Bir önceki yazımız olan Halkbank Paraf Kredi Kartı Başvuru ve Sonucu Öğrenme başlıklı makalemizde Halkbank Paraf Kredi Kartı Başvuru, parafkart başvuru sonucu sorgulama ve Parafkart başvurusu yapma hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ