Eft Nedir - Eft Saatleri

İş kurmak istiyorum ama param yok

Sermayesi olmadan iş kurma niyetinde olanlar için birbirinden farklı iş fikirleri yetenekleri ve ilgi alanları doğrultusunda gerekli araştırmalar yapılırsa bulunması mümkündür. Kişinin aldığı eğitim, sahip olduğu özel yeteneği, tecrübeleri neticesinde edilndiği bilgiler, sanat dalları ve zanaat konusundaki başarısı yeni kuracağı işte kendisine sermaye oluşturarak bunu paraya çevirmesine fırsat tanıyacaktır.

Eğer yapılacak olan iş için başlangıçta belirli bir sermaye gerekiyorsa devlet kurumlarından olan kosgeb kanalı ile hibe ve faizsiz kredi imkanı tanınmaktadır. Bu kredilere yapılacak olan başvurular kurum tarafından duyurulmakta gerekli belgeleri temin edenlerin başvuruları kabul edilerek bu kişiler kurum içi eğitime alınmaktadırlar .Eğitimlerin amacı kişilere düzgün bir iş planı oluşturabilmeleri için proje ortaya çıkarmalarını sağlamaktır. Belli bir saat süren eğitim sonundan kişilere sertifikaları verilmekte ve projesi beğenilenlere hibe kredi imkanından faydalanadırılmaktadırlar.kosgeb kredilerinin özelliği iş için gerekli giderleri yaptıktan sonra kurumdan kabul edilen projeniz dahilinde bu giderleri talep edebilmenizdir .Benzer şekilde bankaların da Kobi kredileri bulunmaktadır. Bankaların internet siteleri veya şubelerinden bu krediler ile ilgili gerekli bilgiyi edinerek başvuruda bulunabilirsiniz.

Sermaye gerektirmeden kurulacak işler neler olabilir?

Kuracağınız işle ilgili hiçbir birikiminiz yoksa bu aşamada sahip olduğumuz yetenek ve eğitimini aldığınız alanla ilgili para kazanabilirsiniz. Öreğin müzik,resim,matematik,yabancı dil gibi alanlarda eğitiminiz, yeteneğiniz  varsa özel ders vererek bu birikimi paraya dönüştürebilirsiniz. Pazarlama konusunda yeteneğiniz varsa internet sitelerinde ürün pazarlayarak para kazanılabilir. Bunun için sanal Pazar, gitti gidiyor 11 gibi sitelere ilan vererek kaliteli ürünleri en uygun fiyata pazarlayarak ciddi bir gelir elde edebilirsiniz. İnternetten yapılacak başka fikirlerde  ,anket doldurmak ,sayfa beğenmek ,makale yazarak para kazanmak olabilir.

İş kurmak için başka hangi özelliklere sahip olmak gerekir?

bu işleri yapabilmek için cesaret, hırs, özgüven gibi karakteristik birtakım özelliklerinizin olması başarıya giden yolda size yardımcı olacaktır. Bu vasıfları yapacağınız işle bütünleştirirseniz başarı sürpriz olmayacaktır.

Sermaye olmadan yapılacak olan işler kişinin yetenek,bilgi,eğitim gibi faktörler arasından birisini öne çıkartarak bunu kendinde olan kişisel özellikleri ile birleştirmesi ile güzel bir kazanca dönüşebilir. İş kurmak isteyen birinde yeterli sermaye olmasa bile internet kanalı veya yüz yüze iletişimin gerçekleştiği piyasa ortamında bu özellikleri sayesinde öne çıkarak yer bulabilir.

 

Bir önceki yazımız olan Sermayesiz yapılabilecek işler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ