Eft Nedir - Eft Saatleri

İşe yeni girdim, kredi alabilir miyim?

Bankalar kendilerine kredi başvurusu yapan kişilerden bazı kriterleri yerine getirmelerini talep ederler. Bu kriterler bankanın kendini emniyete almaya çalıştığı noktada oluşan ve kullandırılan paranın ana para ve faiziyle geri ödenebilmesini garantilemek için konulan şartlardır

Bunlar kişinin yaşı,geliri,sigortalılık süresi, kredi notu, kefil veya ipotek mekanizmaları kullandırılan krediler için belirlenen bazı şartlardır. Her bankanın politika ve anlayışına göre kriterlerin farklı işleyebileceği unutulmamalıdır .Bazı bankalar ileri yaşta birine kredi vermek istemezken bir başka banka maaş ve hayat sigortası kapsamında bu krediyi verebilmektedir. Yine kredi notu yeterli görülmeyen birine kredi onayı çıkmazken başka bir banka bazı teminatlar karşılığında buna onay verebilmektedir. Sigortalı çalışanlar için de aynı durum sözkonusudur .Bankanın kişinin sigortalı olarak ne kadar süreden beri çalıştığını öğrenmek istemesi geleceğe dair kullandırılan kredinin taksitlerinin zora girip sıkıntılı süreçler yaşatmaması içindir.

Bankalara kredi başvurusu yapan birinin ne kadar süreden beri sigortalı olması gerekir?

Kredi talebinde bulunulan kişinin genellikle 6 ay süre ile sigortalı olarak çalışmış olmalarının belgesiyle birlikte ispat edilebiliyor olması gerekir. Dolayısıyla işe yeni başlayan biri kendileri için risk profili çizen kişidir ve kredi onayı böyle birine kolay kolay çıkmaz. Fakat kişinin kendisine ait farklı gelir kaynakları varsa ev, arsa dükkan kira geliri gibi. Bunlar da gelir olarak gösterilip sigorta şartı bu kaynaklar beyan edilerek bertaraf edilebilir.

Kredi notu tek başına kredi çekilmesi üzerine etki edebilir mi?

Kredi notu kredi başvurularında ilk olarak bakılan bilgidir. Bu notun istenilen seviyelerde oluşu kişinin borçları konusunda titiz davrandığını ve zamanında ödemeleri gerçekleştirdiğini gösterir . kredi notunun 1400 seviyesinin üzerinde yer alması kişinin sigortası ile ilgili sıkıntılı durumun gösterilecek başka gelir kaynakları ile aşmasını sağlayacaktır. Yani tek başına sigortasız, kredi notu düşük ve başka gelir kaynağı olmayan birine kredinin çıkması olası değildir. Bu şartların bir veya birkaçını taşıyor olmak önemlidir.

İşe yeni girmiş olan biri ilk defa sigortalı oluyor veya finansal hayatı içinde ilk defa kredi veya kredi kartı başvurusu yapıyorsa bunlar olumsuz durumu arttıran faktörlerdir. Farklı yerlerden gelir olmayan birinin iş hayatına yeni başlaması kredi onayına negatif tesir eder. Bu gelirin uzun süreden beri elde ediliyor olması verilecek kredinin geri ödemesinin aksamayacağının da bir göstergesidir. İlk defa kredi veya kredi kartı başvurusu yapması da kaydı olmayan kredi notu nedeniyle  belirsizlik oluşturacaktır.

Kredi ve  kredi kartları kullanılabilecek kaynaklar arasında en hızlı ve en likit kaynaklar arasında yer alır. Bu özelliği başvuran kişinin banka nezdinde emin bir kişi olması ile alakalıdır. Daha önce kullanılan kaynakların ödemelerinin zamanında yapılması, yaş faktörüne takılmamak, sigortalı bir işte çalışmak veya gelirini belgeleriyle ispatlayabilecek, mülkiyeti kendine ait varlıklara sahip olmak gibi faktörler kredi onayına etki edeceklerdir. Dolayısıyla işe yeni başlayan biri bu olumsuz durumunu bertaraf edecek farklı unsurlara sahipse kredi onayı gerçekleşebilecektir.

 

Bir önceki yazımız olan Kredi Çekmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalıdır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Tuğçe dedi ki:

    Merhaba 15000 tl krediye ihtyacm var fakat kredi alamyrm. Yardmcı olurmsnz

BİR YORUM YAZ