Eft Nedir - Eft Saatleri

İşsizlik Maaşı Başvurusu için Gerekli Belgeler

İşverenin işten çıkarması dolayısıyla veya kendi isteğiyle işi bırakan işçiler sebebin ,haklı nedenler olarak bildirilen emeklilik, evlenme, sağlık sorunları vb. sebeplerin dışında bir sebeple kaybettiğinde işkur’a işsizlik maaşı başvurusunda bulunarak ücretlerini alabilirler. Bunun için gereken evrakları işkur’a teslim etmeleri gerekmektedir.

İşsiz kalan kişinin bu süre zarfında uğrayabileceği mağduriyeti engellemek için , sigortalılık süresi boyunca ödemiş olduğu prim süreleri dikkate alınır ve alınacak işsizlik maaşının süresi belli olur. Bu süre prim gün sayısı 600 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası ödemiş kişilere 180 gün ,900 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası ödemiş olan kişilere 240 gün,1080 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası ödemiş olan kişilere ise 300 gün süreyle işsizlik maaşı verilir. İşsizlik maaşı alabilmek için gereken belgeler şunlardır.

  • Kimlik belgesi
  • İşveren tarafından hazırlanan işten ayrılma bildirgesi (3nüsha)

İşkur’a müracaat nasıl olur?

İşveren işten ayrılan işçi için hizmet akdinin sona erdiği tarihten  itibaren 15 gün içinde üç nüsha halinde düzenlemiş olduğu işten ayrılma bildirgesinin birini işçiye verir, birini işkur’a gönderir, diğerini de işyerinde saklar. İşçi 30 gün içinde kimlik belgesi ve işveren tarafından hazırlanan bildirgeyi hazırlamış olduğu dilekçesi ile birlikte vererek müracaatını gerçekleştirmiş olur. İşsizlik sigortası hesaplaması kişinin işsiz kaldığı günün ertesi günü başlayıp ay sonunda ödemesi yapılır. İşkur kişilerin genel sağlık sigortasından faydalanabilmeleri için prim ödemeleri yapar. Böylelikle  kendisi ve ailesi sağlık hizmetlerinden kesintisiz faydalanmaya devam ederler. İşçi ve ailesi bu sağlık uygulamasından 100 gün boyunca faydalanırlar. sağlık hizmetlerinden işsizlik sigorta ödemesi boyunca faydalanabilmek için sgk ’ya başvuruda bulunarak sağlık hizmetlerinin aktifleşmesini sağlamalılar.

işkur sağlık prim ödemelerini yaparken yaşlılık sigortası ödemesi yapmamakta sadece sağlık sigorta primlerini yatırmaktadır. İşsizlik sigortası ödemesinde belirlenmiş tavan ücret sözkonusu olup 16 yaşından büyük işçiler için belirlenmiş brüt asgari ücretin %80’inden fazla olamaz denmiştir.

İşsizlik maaşı devletin sosyal güvence sağlayarak  işsiz kalan  kesimin belirli bir süreye kadar bu yardımdan ve sağlık hizmetlerinden faydalanmasına imkan veren bir sigorta türüdür. Haklı sebepler dışında kalan sebeplerden ötürü işini kaybetmiş olan kişi işkur’a gerekli belgeler ile birlikte başvurduğunda işsizlik maaşı bağlanacak, sağlık hizmetlerinden de işsiz  kaldığı süre boyunca faydalanabilecektir.

 

 

Bir önceki yazımız olan İşten ayrılmak için gereken ihbar süresi nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ