Eft Nedir - Eft Saatleri

İşyeri açılış bildirimi nasıl yapılır?

Yeni işyeri açacak olanlar için bildirimi zorunlu olan işyeri açılış bildirgesi 01.02.2016 yılından itibaren internet üzerinden verilebilir hale gelmiştir. Bu uygulama ana işveren konumunda bulunanlar için geçerli olup  taşeron firmalar için böyle bir zorunluluk bulunmamaktadır. Ana işveren 000 kod numarası ile ifade edilen kişilerdir. Taşeron firmalar için henüz böyle bir uygulamaya geçilmediği için onlar işyeri açılış bildirimini eski prosedür gereği yapmaya devam edeceklerdir.

İşçi çalıştırmaya başlamadan önce verilmesi gereken işyeri açılış bildirgesinin internet üzerinden verilmesi bilgiler in anında ve çok hızlı olarak sgk merkezine ulaşmasına neden olur. Bu başvurunun yapılmasından sonra 7 gün içinde istenilen belgelerle birlikte sgk merkezine başvurmanız gerekmektedir. Bu bildirgeyi internet ortamından verebilmek için uyg. Sgk.gov.tr/stw/welcome.do adresine ulaşmanız ve ardından ilgili alanlara gerekli bilgileri girmeniz gerekir. Ulaştığınız bu sayfa işyeri tescil uygulaması ana sayfasıdır.8 ayrı başlıktan oluşan alanlar doldurularak işyeri tescili internet ortamında hazırlanmış merkeze gönderilmiş olur.

Taşeron firmaların işyeri açılış bildirgeleri nasıl verilir?

Taşeron firmaların bildirgeleri henüz elektronik ortama alınmamış olduğundan istenen belgelerin elden sgk ’ya teslim edilmesi gerekir .Bunun dışında;

  • 2 adet nüfus cüzdan suret ve fotokopisi
  • 2 adet ikametgah senedi
  • İşyeri lira ise işyeri açılışının yapılacağı gün tarihli kira kontratı
  • M.M.M meslek sözleşmesi
  • Muhasebecinizin sizin adınıza bu işlemleri yapabilmesi in noterden alınacak 2 adet vekaletname
  • Vergi dairesinden alınacak olan işyeri açılış formu

Tüm bu belgeler tamamlandıktan sonra ilgili vergi dairesinin sicil servisine gidilerek tüm evraklar buraya teslim edilir. Bu sizin işyeriniz için yaptığınız açılış müracaatınızdır. Bu işlemden 1-2 gün sonra vergi dairesinden gelen memur işyeri açılışınız ile ilgili yoklama fişini işyeriniz ile ilgili gerekli tespitleri yaptıktan sonra size teslim eder. Yine bu işlemden 1 ila 2 gün sonra vergi dairesi sivil servisince mükellefiyet tesciliniz yapılır. Eğer 4/B sigortalılık kaydı yoksa sgk ’ya giderek sigortalı kaydı oluşturmak gerekir.

Yazar kasa kullanımı ile ilgili yapılması gerekenler nelerdir?

Yazarkasa kullanımı perakende satış yapmayı düşünenlerin vergi dairesinden kullanım izni ve sonrasında kullanım belgesini almanız gerekecektir. Bunun için öncelikle kullanım izni ile ilgili dilekçenin hazırlanıp vergi dairesine verilmesi gerekir. Daha sonra alınan bu izin belgesi ile yazar kasayı almanız ve diğer belgeler ile birlikte vergi dairesine giderek yazar kasa kullanım belgesini almanız gerekir.

İşyeri açılış bildirimi ana işveren konumunda olanlar için internet ortamında verilmeye başlanmış taşeron işveren durumunda olanlar içinse elden verilmeye devam etmektedir. Elektronik ortamda verilen bildirgeler ilgili internet adresi üzerinden verilerek 7 gün içinde istenen belgelerle birlikte sgk’ya başvuruda bulunarak başvuru tamamlanır. Taşeron işverenler ise istenen belgeleri elden sgk’ya teslim ederek ve  vergi dairesine götürerek işyeri bildirimi yapılır.

Bir önceki yazımız olan Vekalet İptal Harcı Nereye Yatırılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ