Eft Nedir - Eft Saatleri

Kaç çeşit kredi bulunur?

Her türlü finansal ihtiyaçlar için bankalara başvuruda bulunarak kredi kullanma isteğinde olan kişiler hangi gruptan krediyi kullanma isteğinde ise ona yönelik başvuruda bulunacaktır. Ülkemizde kredilere yönelik başvurular daha çok ihtiyaç kredisi, taşıt kredisi ve konut kredisine yönelik olarak yapılmaktadır.

Banka kredileri veriliş amacına göre, süresine göre, teminata göre, kullanılacağı alana göre, kredi kullanıcısının niteliğine göre olmak üzere birkaç dalda incelenebilir. Krediler veriliş amacın göre yatırım kredileri, üretim kredileri ve işletme kredileri olmak üzere üçe ayrılır. Yeni bir işletme kurmak veya mevcut işletmesini büyütme gayesinde olanlar yatırım kredisini, işletmesinde üretime yönelik faaliyet göstermek isteyenler üretim kredisini ,işletme ile ilgili her türlü giderler işletme kredisi başlığı altında talep edilir. Alınan kredilerin vadeli ve vadesiz oluşları ile  kısa, uzun ve orta vadeli oluşu kullanılacak kredinin süresini belirler. Kredinin kullanıldığı yere göre işyeri,tarım,konut ve ihracat kredileri bulunmaktadır. Krediyi kullanacak kesimin özel veya kamudan oluşuna göre kredi alıcısı ikiye ayrılmaktadır.

En çok başvuruda bulunulan krediler  hangileridir ve detayları nelerdir?

En çok başvurusu yapılan krediler araç, konut ve ihtiyaç kredisidir. Bunlardan araç kredisi; vadesi en fazla 48 aya kadar olabilen ve yeni araç alımları ve ikinci el araç alımlarında geçerli lan bir kredi türüdür. Konut kredisi; bankalar tarafından on yıla kadar kredilendirme yapılmakta fakat bazı durumlarda bu süre artırılabilmektedir. İhtiyaç kredisi grubundaki krediler ev tadilatınızdan ,düğün masraflarına kadar her türlü ihtiyaçlar için talep edilebilen ve diğer bir ismi ile tüketici kredisi olan bit kredi türüdür. Bu kredi türü 36 aya varan vadelerle kredi imkanı sunmaktadir.ihtiyaç kredisi başvurusunda bulunacak olan biri, gelir durumu ve bankalarla olan kredi geçmişi konusunda iyi bir portre çizmelidir. Borçlarından ötürü yasal takibe düşmüş birinin başvuruda bulunacağı kredi türünden onay alması oldukça zor olacaktır. Gelirinin de başvuruda bulunan krediyi karşılayacak düzeyde oluşu oldukça önemlidir. Bu kişinin sigortalı bir işte çalışıyor olması veya mülkiyet sahibi olduğu varlıklar üzerinden temin şeklinde de olabilir.

Kredi türleri kullanma amacına göre farklı başlıklar altında incelenebilen banka kaynakları arasındadır.süresi,krediyi kullanan kurum, kredinin veriliş amacı gibi birçok etmen sözkonusudur .ülkede en çok kullanılan kredi tüketici, taşıt ve konut kredileri olup her bankaya göre ayrı olarak belirlenmiş şartlar dahilinde kredi temini yapılır.

 

Bir önceki yazımız olan Türkiye’nin en zenginleri başlıklı makalemizde Türkiye’nin en zengin firmaları hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ