Eft Nedir - Eft Saatleri

Kara Liste Dilekçe Örneği

Bankalarla yaşanan negatif finansal süreç yani karşılıksız çek ve senetlerde dahil olmak üzere ,kredi ve kredi kartı ödemelerinde yaşanan sorun, düzensiz ve sık kredi başvuruları, kullanımda olan kredi ile ilgili yaşanan olumsuz durumlar kredi notunuzun düşmesine sebep olarak kara listeye girmenize neden olabilir. Kara liste, pekçok banka ve finans kuruluşunun iş yapmayı düşünmediği ve yukarıda sayılan bir veya birkaç sebepten ötürü bankalardan kırmızı kalem yemiş kişilerdir.

Finansal aktiviteyi tekrar canlandırmak ve işlerlik kazandırabilmek için duruma sebebiyet veren işlemlerin ortadan kaldırılması ve banka kaynakları ile yeni bir güven ortamı tesis edilmesi gerekmektedir. Merkez bankası kara liste kayıtlarında yer alıp almadığını öğrenmek isteyen biri aşağıda belirtilmiş olan adrese yazacakları dilekçe ile son finansal durumları hakkında bilgi alabilirler.

TÜRKİYE CUMHURİYET MERKEZ BANKASI A.Ş.

Bankanız nezdinde adıma ait negatif nitelikli ferdi kredi ve kredi kartı kaydının

olup olmadığının bildirilmesini arz ederim.

.…./.…./ 20…

(Ad-Soyad)

(İmza)

Ek: Nüfus Cüzdanı Fotokopisi.

Telefon numarası :

İrtibat Adresi:

Anne Kızlık Soyadı:

Vergi Kimlik Numarası:

T.C. Kimlik Numarası:

Gönderilecek Adres;

TÜRKİYE CUMHURİYET MERKEZ BANKASI

İdare Merkezi

İstiklal Cad. 10 Ulus, 06100 Ankara, Türkiye

Telefon : (90 312) 507 5000

Faks : (90 312) 507 5640

Bu dilekçede dikkat edilmesi gereken konu, dilekçenin ıslak imza ile yazılması ve posta yolu ile yollanması gerektiğidir.fax yolu ile yapılan başvurular kabul edilmediği bilinmelidir.Dilekçe,ankara’da oturanlar tarafından verilecekse merkez bankasına elden teslim edilmelidir. Dilekçenin sonucuna göre atılması gereken adımları bilir ve kredibilitenizi arttırma yönünde gerekli girişimlerde bulunmuş olursunuz.

Merkez bankası telefon numarası ile sicil hakkında bilgi alınabilir mi?

Bankanın protestolu senet, karşılıksız çek, ödenmeyen kredi kartı borcu gibi konular hakkında bilgi edinebilmeleri mümkünken kendilerine ilişkin bilgilerin başkaları tarafından öğrenilmesine engel olabilmek için kara liste ile ilgili bilgiler telefon aracılığı ile verilmemektedir nedenle tek yol banka namına yazacağınız dilekçe ile Kara listede olup olmadığınızı öğrenebilmektir.

Kara liste, yukarıda sayılan bir veya birkaç sebepten ötürü meydana gelerek bankalarla olan ilişkilerinizi durma noktasına getirebilmektedir. Alınan bilgiler ışığında bir ödeme gerçekleştirmek isteniyorsa iş yapılan banka ile bu ödeme gerçekleştirilmelidir. Eğer ödeme bilgilerinin merkez bankasına ulaşıp ulaşmadığı ile ilgili bir düşünce varsa yine ilgili banka ile iletişime geçmeniz gerekir. Merkez bankasının kendisine dilekçe ile yapılan başvuruların ardından işlem yapabilme gibi bir yetkisinin bulunmadığı bilinmelidir.

Bir önceki yazımız olan Kara Liste Affı Ne Zaman Çıkacak 2016 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ