Eft Nedir - Eft Saatleri

Kara Listede Olan Kredi Çekebilir mi?

Banka kaynaklarının plansız  ve düzensiz kullanımı banka müşterileri üzerinde olumsuz yönde etki ederek para ve zaman israfı yaratmakta ,gereksiz  idari ve hukuki süreçlerin yaşanmasına sebebiyet vermektedir. Bankalara kredi başvurusunda bulunacak olan kişi, bozuk sicil dosyası nedeniyle ihtiyaçlarını finanse edecek banka ürününü kullanmaktan büyük ihtimalle mahrum bırakılacaktır

Bankalar kredi veya kredi kartı ödemelerini belli bir disiplin içinde yapmayan müşterisine bu finansal kaynağı kullandırmak yönünde istekli davranmayacak fakat güven ortamını tesis etmeye yönelik olarak gerekli adımları attığında bu başvuruyu olumlu olarak değerlendireceklerdir.

Bankaların kendilerine kredi veya kredi kartı başvurusu yapan müşterilerde aradığı finansal özellikler nelerdir?

  1. Kredi kayıt bürosundaki eski ve yeni kredi notu
  2. Kredi kullanmak isteyen kişinin gelir durumu ve mevcut giderleri
  • Şu an alınan maaş ve çalışılan kurumun ismi
  1. Kara listede olan borcun varlığı ve ne durumda olduğu
  2. İpotek konusu yapılabilecek kendisine ait bir gayrimenkulün varlığı
  3. Sicili temiz kredibıll bir kişinin kefil olması

Bankaların kredi kullandırma politikaları birbirinden oldukça farklıdır.O yüzden kredi başvurusu reddedilir veya kabul edilir şeklinde kesin ve net birşeyler söylemek doğru olmaz. Bankalara kredi başvurusu yapmadan önce düşük limitli bir kredi kartı alıp son ödeme tarihinden önce  düzenli ödemelerde bulunmak ve güven ortamı yaratmak önemlidir. Bankalar maaş hesabı olan müşterileri güvenilir kabul edip daha ılımlı davranırlar. Hesapta sürekli hareket olması da önemli bir konudur eft, havale gibi işlemleri açılacak vadesiz hesap üzerinden yapmak , faturaları otomatik ödeme talimatı ile vermekte bankanın önem verdiği diğer konular arasında yer alıyor. Kredi başvurusu kara listede olmaya sebep olan borcun kapatılmasının ardından gerçekleşirse muhtemelen banka başvuruyu reddedebilir. Bunun için önce güven veren müşteri olmalı daha sonra uzun vadeli kredi başvurusunu yapmalısınız. Kredi kayıt bürosu kredi sicili ile ilgili verilerin yansıra Çek ,senet gibi ödeme araçları ile ilgili bilgilerin saklandığı bir bilgi merkezidir. 5 yıl süre ile saklanan veriler kara listede olan ,şimdiki adıyla düşük findeks kredi notuna sahip kişileri zorlayacaktır. Kısa  vadede anlatılan uygulamalar yapılırsa bu süre tamamlanmadan da kredi kullanımı sözkonusu olabilir.

Finansal kaynaklarınızı duraklatan ve stresli bir takip süreci yaşamanıza vesile olan kredi borçlarınız kara listeye girmenize neden olarak banka ile olan kredi ilişkilerinizi kilitler. Bankaların ticari kuruluş olmaları, daha esnek politikalar gütmelerine neden olacak kara listede olan kişi veya kurumların kredi kullanımı belli şartların yerine gelmesiyle mümkün hale gelebilecektir.

Bir önceki yazımız olan 3 Çocuk Yardım Parası Nasıl Alınır? başlıklı makalemizde 3 cocuk parası ssk ve dğum yardımı nereden alınır hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ