Eft Nedir - Eft Saatleri

Kat İrtifak Tapusu Nedir?

Kat irtifak tapusu ,inşaatı devam eden veya yapımına henüz başlanmamış olan ve almayı düşündüğünüz dairenin bu arsa üzerinden aldığı payı gösteren tapudur. Daire almaya karar verdiğiniz zaman alacağınız dairenin kat irtifak tapulu olup olmadığını bilmeniz ileride yaşanması muhtemel sorunları bertaraf edici özelliktedir.

Kat irtifak tapusu, ortada daire olmamasına rağmen tapu dairesi tarafından daire numarası, adres gibi bilgiler, verilecek tapunun üzerinde yer alır. Bu tapu şekli müteahhit ile daire satın alan kişi arasında varılan bir anlaşmanın tapu dairesinden alınan bir belgeyle ispatlanması işidir. Varılan bu anlaşmayla satın alan taraf ödemeler konusunda söz vermiş, müteahhit ise sattığı arsaya isabet eden belli metrekareye sahip daire hissesine düşen yerle ilgili olarak metrekare bilgisi ve binaya ait özellikleri belirterek karşılıklı taahhütte bulunmuşlardır.

kat_irtifakli_tapu

Kat irtifak tapusu, bankaların kredi başvurusu sırasında teminat olarak kabul etmediği varlıklardır. Sözkonusu mülkiyet arsanın belli payına ait kısım için kurulduğundan kesinleşmiş bir daire mülkiyeti yoktur ve bu nedenle kredi başvurularında kat irtifaklı tapular  kabul edilmezler.

Kat irtifaklı tapuların kat mülkiyetli tapulara çevrilmemesinin cezası var mı ?

Bu tapuların verilme amacı yapının yapılma aşamasında ortaya çıkabilecek ihtilaflı durumları önlemektir. Kişinin satın aldığı daire üzerinde tam mülkiyeti ispatlayıcı nitelikte olan kat mülkiyetli tapu ile gerçek mal sahipliği elde etmiş olursunuz.1 veya 2 yıl içinde kat irtifaklı bir yapıya ait tapu kat mülkiyetli tapuya dönüştürülmezse 1.000 TL’lik cezai müeyyide sözkonusu olacaktır. Kat mülkiyetli tapuya geçiş biraz da masraflı bir iştir.Istanbul gibi bir şehirde 5 ila 6.000 dolaylarında bir parayı gözden çıkarmanız bu tapuyu elde etmeniz için gereklidir.

Kat irtifaklı tapular inşaatın yapım aşamasında veya yapılmadan önce yapının satın alınan bölümü üzerinde kullanım hakkı veren ve tapu idaresi tarafından daire numarası bina numarası gibi teferruatların belirtildiği tapu şeklidir. Kat irtifaklı tapu inşaat bitiminden sonra kat mülkiyetli tapuya geçiş için verilen bir belgedir. Uygulamada kat irtifaklı tapudan kat mülkiyetli tapuya geçiş için belirlenen bir zaman dilimi bulunmakta ve bu süre aşıldığında cezai yaptırımlar uygulanmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Dünyanın En Güçlü Ekonomisine Sahip 20 Ülkesi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ