Eft Nedir - Eft Saatleri

Kendi İşini Kurmak İsteyen Gençlere Hibe

Mevcut hükümetin seçim vaatlerinden biri olan genç girişimcilere hibe ve faizsiz destek kredisi sağlama sözü 17 aralık itibariyle başvuruda bulunup, projesi onaylanan ve  kurullara girmeye hak kazanan tüm girişimcilerin yararlanabileceği bir programdır.

Girişimci kimliğiyle kendi işini kurma isteği ve arzusunda olan gençlerin bu destek uygulama ile daha rahat şartlarda iş hayatına atılmaları sağlanır. KOSGEB’in aracılığı ile başlatılan bir uygulama olan girişimcilik destek programı revize  edilerek  hibe edilen tutar 30.000 liradan 50.000 liraya faizsiz kredi miktarı ise 70.000 liradan 100.000 liraya çıkartılmıştır. Bu destekten faydalanmak isteyenler 24 saati atölye çalışması olmak üzere toplamda 70 saatlik uygulamalı girişimcilik desteğini almak zorundadırlar. Bu eğitimin ardından alınacak  girişimcilik sertifikasının dışında KOSGEB’in “Genç Girişimci Geliştirme Programı” ve  “Küçük Ölçekli İşletme Kurma Danışmanlığı Desteği  Programı’nı tamamlayanlar, ve işletmesini kuran girişimciler ile İş Geliştirme Merkezlerinde yer alan girişimciler  bu hibe krediden ve faizsiz krediden yararlandırılırlar

Verilen hibe kredinin detayları nelerdir?

Bilim sanayi ve teknoloji bakanlığı tarafından kosgeb (küçük ve orta büyüklükteki sanayicileri geliştirme birliği)aracılığıyla 17 aralık itibariyle uygulamaya başvuruda bulunanlardan projesi onaylayanlar ilgili kurullara kabul edilir ve eğitimden geçirilip ilgili sertifikayı alırlar. Bu kredinin 2000 tl’si işletme kuruluş desteği, 18 bin lirası kuruluş dönemi makine, teçhizat, ofis donanım ve yazılım desteği”, 30 bin lirası işletme giderleri desteği olarak kullandırılmaktadır.

Girişimcinin geliri ne kadar süre ile vergiden indirilecek? Vergiden indirim yapılması şartları nelerdir?

18 yaşından büyük 30 yaşından küçük yaştaki gençlerin faydalandırılacağı bu teşvik uygulamasında devlet girişimciyi 3 sene boyunca vergiden muaf tutacaktır. Girişimcilerin kendi işlerinde çalışmakta oluşu, bu işletmenin üçüncü derece yakınlığı olan biri tarafından devralınmamış olması, vergi dairesine mükellef kaydını yaptırmış olması ve üç yıl içinde belgede sahtecilik suçunu işlememiş olması gerekiyor. Girişimci kişinin  ticari faaliyetinden üç vergilendirme döneminde elde edilen kazancın, ilgili yıl belirlenmiş olan asgari ücretin bir yıllık tutara isabet eden kısmın  % 15’lik kısmı  beyannamede hesaplanan vergiden indirim konusu yapılabilecek.

Devletin hibe ve faizsiz kredi desteği ile genç girişimcilere yönelik olarak uygulamaya koyduğu bu program ile iş kurma ve geliştirme maliyetleri bir süreliğine geri ödemesiz olarak devlet tarafından karşılanmakta faizsiz kredi seçeneği ile de yeni iş kuran gençler faiz yükü altında kalmadan işlerini büyütme olanağı getirilmiştir.Kazamçlarının belli bir kısmının vergi dışı bırakılması da gelirleri üzerinde dolaylı bir şekilde artış sağlayarak maliyet kalemlerinde daralma yaratmıştır. Mevcut hükümetin seçim vaatleri arasında  yer alan bu program  sayesinde daha önce farklı başlık altında verilen kredilerin kapsamı biraz daha genişletilerek gençlerin de istifade edebileceği şekilde yeniden revize edilmiştir.

Bir önceki yazımız olan Seyahat Sigortası Nedir ? başlıklı makalemizde Seyahat Sigortası Nedir ? hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ