Eft Nedir - Eft Saatleri

Kentsel Dönüşüm Kredisi Nedir Nasıl Alınır

Kentsel dönüşüm kredisinin asıl ortaya çıkışında geçerli olan sebep ülkemiz coğrafyasının deprem kuşağında oluşu ve zamanında yapılmış dayanıksız, hasar görmüş yapıların bakanlıkça belirlenmiş lisanslı kuruluşlar tarafından tespitinin yapılarak deprem risk raporunun verilmesi şeklindedir.

Kentsel dönüşümden yararlanmak isteyenler çevre ve şehircilik bakanlığına bağlı lisanslı kuruluşlara başvuruda bulunarak binanın risk analizinin  yapılmasını talep ediyorlar. Bu kuruluşlar bakanlığın sitesinde bulunulan şehir seçildiğinde liste halinde görülecektir. Aynı binada oturan herkesin başvuruda bulunması gibi bir zorunluluk yoktur. Bir kişinin başvuruda bulunmasından sonra kuruluş tarafından inceleme yapılır ve rapor hazırlanır. Deprem risk raporunuzun hazırlanmasından sonra bakanlık tarafından onaylanması gerekmektedir. Daha sonra ise anlaşmalı olan bankalardan bu krediyi temin edebilmektesiniz. Bu krediyi çevre ve şehircilik bakanlığı ile anlaşmalı olan tüm bankalar verebilmekteler. Bakanlığın bu kapsamda sunduğu kredilerden  kentsel dönüşüm kredisi veya kentsel dönüşüm kira yardımından birini seçme hakkı bulunmaktadır. Her iki yardımdan faydalanabilme gibi bir durum yoktur. Ayrıca kentsel dönüşüm projesi kapsamında risk raporu onaylanan binalarda oturan mirasçılar  bu binada 1 yıldan beri oturduklarını belgelemeleri şartıyla 1300tl geri ödemesiz taşınma yardımı alabilirler. Bu kiracıların başka bir yerden konut alma durumları varsa kentsel dönüşüm kredisinden istifade edebilirler. Mülk sahipleri ise aylık 650 TL tutarındaki kira yardımından faydalanabilirler.

Kentsel dönüşüm kredisi için belirlenmiş tutarlar ne kadardır?

  • Binada tek bir daire için verilecek kredi tutarı 100.000 TL’yi geçemez
  • Aynı binada tek bir kişiye ait 5 daireden fazla sayıda mülkiyet hakkı varsa maksimum 500.000tl kentsel dönüşüm kredisi tahsisi yapılır.
  • Bankadan sağlanan kredi açılan blokeli bir hesaba yatar.Banka,müteahhitin inşaatta yaptığı masraf kadar parayı ilgili denetimleri yaptıktan sonra kullanıma açar. Geri kalan kısım için bloke uygulaması devam eder. Bu şekilde sağlanan kredi her zaman inşaat tam anlamıyla tamamlanana kadar güven içindedir
  • Kentsel dönüşüm kapsamındaki ev ve dükkan tamamlandıktan sonra satışı halinde KDV oranı %1’dir.Normal şartlarda %18olan oran%1’e çekilerek %17’lik bir kazanım sağlanır.
  • İnşaat yapım aşamasına geçilmeden yapılan kat karşılığı sözleşme noterden yapılır ve bu masraflar ile inşaat bitimindeki tapu masrafları vergiden muaftır.

Bakanlığın metrekare olarak sübvanse ettiği miktar 600 TL’dir. Örneğin 150 metrekarelik bir alan için 150×600=90.000tl tutarında kredi tahsisi yapılır. Bu alan 170 metrekare olsaydı 170×600=102.000tl olacak ve kredi onayı yalnız 100.000 liralık kısma çıkacaktır. Çünkü kredi kullanılabilen olan tutar metrekare ne kadar fazla olursa olsun 100.000 TL’yi geçememektedir.

Kentsel dönüşüm kredisi faiz oranları ve vade süresi ne kadardır?

Kentsel dönüşüm faizi mortgage kredisine uygulanan faizin %50’si kadarlık bir kısma isabet eder. Vade süreleri 24 ay ile 120 ay arasında değişir. Faiz oranları ile vade süresi her bankada farklılık göstermektedir.

Kentsel dönüşüm projesi Van depreminden sonra çıkartılan 6306 sayılı kanunun yasalaşmasından sonra uygulama konmuş ve bu kapsamda birçok hasarlı bina yeniden yapılarak veya güçlendirilerek deprem riskinden arındırlmıştır.Bunun yanısıra verilen kira yardımı, taşınma yardımı, KDV indirimi ve diğer muafiyetlerden yararlanarak kentsel dönüşüm projesinin içerisinde yer alabilirler.

 

Bir önceki yazımız olan Ev hanımı nasıl kredi alabilir 2016 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ