Eft Nedir - Eft Saatleri

Kira Gelir Vergisi Nasıl Hesaplanır?

Kira geliri bir takvim yılı içinde gayrimenkulden elde edilmiş olan gelirin bir sonraki yıl kiralardan elde edilen gelirler için belirlenen istisna ve oranın uygulanarak vergi dairesine beyan edilmesidir. Kira geliri kişilerin elde ettikleri gelirler içinde gayrimenkul sermaye iradi geliri kapsamına giren bir gelir türüdür.

Kira geliri elde edenlerin geliri ,o yıl için belirlenmiş istisna tutarının altında kaldıysa bu gelirin beyan edilmesine gerek yoktur .Vergiye konu olacak olan gelir bu istisna tutarının  üstünde yer alan gelire sahip olanlar için geçerli olacaktır .Geliri istisna tutarının üzerinde olanlar vergi beyanında iki tür gider yönteminden dilediklerini seçerek gelirlerinden indirim konusu yapabilirler. Bunlar; gerçek gider yöntemi ve götürü gider yöntemidir. Götürü gider yöntemini seçenler iki yıl geçmedikçe gerçek gider yöntemine dönemezler. Gerçek gider yönteminde vergiye konu kazançtan o yıl için belirlenmiş olan istisna tutarı düşüldükten sonra geri kalan tutardan o kazancın elde edilmesi sırasında oluşan giderler düşülür. Götürü usulü gider yönteminde ise; yine  o yıl için belirlenmiş olan oran gelire uygulanarak vergiye tabi kazançtan indirim konusu yapılır.

2016 yılına ait kira beyanında ödenecek vergi hesaplaması nasıl yapılır?

İlgili yıla ait gelirin istisna tutarının üzerinde olması durumunda 2015 yılına ait kira gelirinin 2016 yılında beyan edilecek gayrimenkul sermaye iradi kira geliri istisna tutarı olan 3.600 TL ‘gelirden düşülür. Örneğin 2015 yılına ait kira geliri 10.000 TL olan biri;

10.000-3600= 6.400 TL

6400×%25=1600

6400-1600=4800

4800×15%=720 TL

Görüldüğü gibi, ödenecek vergi hesaplamasında vergi istisnası düşüldükten sonra götürü gider yöntemi tercih edildi ve %25 oranı uygulanarak ortaya çıkan rakamdan düşüldü. Daha sonra o yıl için belirlenen gelir vergisi oranı uygulanarak ödenecek vergi bulundu. Bu vergiye bir de damga vergisi eklenecek ve gerçek ödenecek meblağ ortaya çıkacaktır. Gerçek gider yöntemi benimsendiğinde ise yine aynı örnekten hareket edilerek hesaplama yapalım ve bu kişinin mülküne ait  ait bir yıl içine gerçekleşen giderler toplamı 3.000 TL olsun. Bu durumda;

10.000-3600=6400

3000×6400/10.000=1920TL(gerçek gider tutarının hesaplanma şekli)

6400-1920=4480TL

4480×15%=672 TL

Bu şekilde gerçek gider yöntemi uygulanarak ödenecek vergi miktarı hesaplandı.

Kira Beyannamesi nereye ve hangi süreler içinde verilir?

Kira Beyannamesi internet üzerinden kirabeyan@gelirler.gov.tr adresine giriş yapılarak verilebilir. Beyanname verme süresi mart ayının 25’ine kadar olup iki eşit taksit halinde mart ve temmuz aylarında ödemesi yapılır. Ödemeler kişinin bağlı bulunduğu vergi dairesi veya hesabın bildirilmesi ile diğer vergi dairelerine ve yetkilendirilmiş banka  şubelerine yapılabilir.

Kira geliri 7 gelir grubu arasından gayrimenkul sermaye iradi kapsamına giren ve izleyen yılın mart ayı içinde bir önceki yıla ait hesaplanmış olan gelirin o yıla ait belirlenen istisna ,indirim  ve vergi oranlarının uygulanmasıyla ödenecek olan vergi tutarı belirlenir. Bu tutar üzerinde 47,60 TL ‘lik damga vergisi hesaplaması yapılarak en son ödenecek tutara ulaşılır.

Bir önceki yazımız olan Kredi notu ile ilgili sık sorulan sorular başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ