Eft Nedir - Eft Saatleri

Kırmızı Kalem Yiyen Kişi Kredi Alabilir mi 2016?

Kredi ve kredi kartı ödemelerini kendileri için belirlenmiş süre ve miktarda ödemeyen banka müşterileri ilgili banka tarafından kırmızı kalem yiyerek ay sonunda risk merkezine bildirilirler .kanunda iki dönem boyunca ödenmeyen kredi ve kredi kartı borçları üçüncü dönem olan  90. günün bitimiyle 7  günlük idari süreci başlatır denmektedir. Bu ,uzlaşma için tanınan bir süredir

Bu süreler içinde banka tarafından yeniden oluşturulan ödeme planı kişiye iletilir. Bu aşamada banka ile banka müşterisi bu planda mutabık kalırlarsa dosya yasal takip sürecine girmeden anlaşma sağlanır ve ödeme yeni plan  dahilinde gerçekleşir. Anlaşma sağlanamazsa da dosya avukata teslim edilir ve onun tarafından da uzlaşı sağlanmaya çalışılır. En son aşama ise yargı sürecine dosyanın taşınması ve kişi hakkında icra dairesine başvurularak icra ve haciz işlemlerinin başlatılması şeklindedir. Tüm bu aşamalar ileride kullanılması muhtemel kredi ve kredi kartı başvurularını neredeyse imkansız hale getirebilecek durumlardır. Eğer banka ile ilişkileriniz kaynaklarından sürekli istifade etme yönünde ise borçlarınızın ödemesini disipline etmeli ve bu konuda istikrarlı olmalısınız .Bankalardan kırmızı kalem yediğinizde yani 90. Günün bitimiyle muacceliyet kazanan borç yasal olarak isteme aşamasına gelir ve hukuki süreç bu şekilde başlamış olur. Kırmızı kalem yemek bir nevi diğer bankalar ve finans kuruluşlarına bu kişi ile ilgili bankacılık işlemlerinde dikkatli olunması gerektiği konusunda bir uyarıdır. Neticede ödemediği bir borç nedeniyle sıkıntı yaşattığı bir banka vardır ve kayıtlarla herşey ortadadır.

Kırmızı kalem yiyen kişinin kredi notu bundan etkilenir mi?

Kişinin borçlu olduğu banka ay sonunda elindeki tüm kayıtları risk merkezine iletecek ve  burada risk değerlendirmesine tabi tutulacak. Kredi kayıt bürosu da buradan aldığı verileri işleyerek not haline getirecek ve talebi halinde banka ve diğer kişilere sunulacaktır. Kırmızı kalem yiyen kişinin kredi notu risk seviyesinin bir hayli altında kalacaktır. Bu durumda finans kuruluşları ve bankalar tarafından en değerli veri olan kredi notunuzun bu seviyesi istenmeyen müşteri olmanıza neden olacaktır.

Kredi notuna etki eden en önemli etmenler hangileri?

Kişinin bireysel kredi ve kredi kartı borcuna yönelik ödeme alışkanlıkları kredi notuna %30 oranında etki eder. Mevcut hesap ve borç durumunuz da %20 oranında etki eder. Sadece iki veri %50 oranında kredi notuna etki ederek kırmızı kalem yiyen birinin kredi notunu eksi hanelere çekmektedir. Mevcut borç ve hesap durumunda kişilerin iyi yada kötü kapanmış kredileri yer alır .Yani takip aşamasına geldikten sonra kredi kapaması yapsanız bile notunuz bu durumdan olumlu etkilenmiyor.

Kredi notunu olumlu seviyeye getirmek için ne yapılabilir?

Kredi notuna etki eden tek şey bankalarla bozulan ilişkilerin tekrar aktif hale getirilmesi ve bunu sağlayacak banka ürünlerinin kullanılması olacaktır. Banka bu noktada borçlarınızın ödenebilirliği konusunda  ikna olacak buda uzun vadede kredi notunuzu etki edecektir

Finansal gereksinimlerimizi karşıladığımız kredi ve kredi kartları bankaların güvenilir buldukları kişilere sunmayı amaçladıkları kaynaklardır. Geçmiş dönemlere ait ödenmemiş borçlar bunun önünde  en büyük engel oluşturup kredi başvurunuzun reddine neden olmaktadır. Risk raporu bunu doğrulayan Kredi notu ise puan haline getiren bir uygulamadır. Bankadan kırmızı kalem yiyen biri tüm bunların önünü açarak finansal kimliğini itibarsızlaştırmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Halkbankası Kredi Başvuru Sonucu Öğrenme başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ