Eft Nedir - Eft Saatleri

KKB Raporu Nedir Nasıl Güncellenir?

Bankalar arası bilgi paylaşım merkezi olarak faaliyetini sürdüren kredi kayıt bürosu ,risk merkezine  üye finansal kuruluşlarla  kredi kuruluşlarına ait protestolu senetler, karşılıksız çekler, kredi ve  kredi kartı borcundan ötürü takibe alınmış  olan müşterilerin kayıtlarını 5 yıl süre ile saklayan ve talep edildiği anda da mevcut bilgileri kullanıcıya sunan bir yapıdır

KKB 1995 yılında Türkiye Bankalar Birliğinin girişimi ile kurulmuş  9’u banka ortağı olmak üzere 38 banka ,1 sigorta şirketi,72 faktoring,9 tüketici finansman şirketi,16 leasing olacak şekilde toplam 136 üyeden oluşmaktadır. KKB  kredi notu hizmetinin yani sıra 2013 yılında devreye soktuğu e-rapor hizmeti olan çek raporu ve risk raporu ile de gerçek ve tüzel kişilere bu hizmeti sağlamaktadır. Bu tarihe kadar yalnız bankaların görebildiği bu raporlar bu tarihten itibaren herkese açık hale getiirilmiştir.Bunlardan risk raporu; konut, taşıt, tüketici kredileri ,kredi kartı ve kredili mevduat hesabı ile ilgili verileri içerir. Bu veriler; kredi ve finans kuruluşları  tarafından Türkiye Bankalar Birliği  Risk Merkezi’ne iletilir ve Kredi Kayıt Bürosu tarafından işlenerek rapor haline dönüştürülür. Çek raporu ise; Çek’i elinde bulundurana  (hamil) çeki düzenleyen’e (keşideci) ilişkin  geçmiş çek ödeme bilgilerini göstermek üzere verilen bir üründür. Çek Raporu sayesinde, çek keşicidesinin geçmiş dönemlerle ilgili  çek ödeme bilgisine ulaşılabilmektedir.

E-rapor sistemi nedir?

Kredi kayıt bürosunun 2013 yılında uygulamasını başlattığı e-rapor sistemi ile banka şubesine gitmeden bilgisayar ya da cep telefonları vasıtası ile talep edilip çok kısa bir süre içinde  bilgiye erişim sağlanabilmektedir. Bunun için sisteme üye olmalı ardından mevcut talebinizi iletmelisiniz.E-rapor gerçek ya da tüzel kişilerin iş veya ortaklık yapmayı düşündükleri kişi veya firmalar için risk değerlendirmesinde bulunmak  ve vadeli satışlar sözkonusu ise  Finansal geçmiş raporu almak bilhassa çek kullanarak iş yapanlar açısından oldukça önemli bir konu.KKB tarafından iş yapmayı düşünülen firma veya kişilerle biraraya gelme zorunluluğu olmadan veya yazışma gibi zaman kaybına neden olabilecek girişimler olmadan talep edilecek olan bilgi anında talep eden kişiye ulaşacaktır. Gerçek veya tüzel kişilerin çek ödeme performanslarını bildiren  Çek Raporu ve geçmiş dönem Kredi performansını gösteren Risk Raporu ile , iş yapmayı düşündüğünüz firma veya kişilerle  çalışıp çalışmama kararını verebilecek önünüzü görerek hareket edebilme imkanına  kavuşacaksınız Bu raporlar sayesinde hızlı, doğru ve akıllıca karar verebilme potansiyeli kazanılarak işini şansa bırakma faktörü daha gerilere atılmaktadır.

Rapor bilgileri ne sıklıkta güncellenir

Kredili  işlemler her aynı sonunda güncellenirken çek işlemleri gün sonu itibarı ile otomatik olarak güncelleinir.Bu şekilde sürekli tazelenen bilgiler sayesinde  sağlıklı verilere ulaşmak kuruma karşı itimat duymayı ve geleceğe dönük daha sağlam kararlar alarak hata payı düşük iş yapma potansiyelini de arttıracaktır.

Kendi finansal durumu hakkında edinilecek bilgiler kredi notu üzerinde meydana gelen değişimleri kontrol etme ve gerekli önlemleri alma açısından önemli olup 3.kişiye yönelik olarak edinilecek finansal bilgiler de iş yapma olasılığı olan firmalar hakkında risk değerlendirmesinin yapılması açısından önemlidir. Bu şekilde ortaya çıkacak finansal harita ile en az sapma yaşanacak ve rasyonel çözümler geliştirilebilecektir.

Bir önceki yazımız olan Banka Borcu Ödeyenin Sicili Ne Zaman Düzelir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ