Konut Kredisi Alırken Eşlerin Rızası Gerekiyor mu?

4721 sayılı medeni kanununun yürürlüğe girmesi ile hukuk sistemi içinde yer bulan aile konutu kavramı eşlerin kendilerini bu konuda sınırlayacak türden işlemlerini yok hükmünde kabul eden yasal bir düzenlemedir. Bu düzenleme konut üzerinde tasarruf sahibi olan tarafı sınırlamakta kötü niyetli bir girişim karşısında diğer tarafı korumaktadır.

Türk Medeni Kanunu’nun 194.maddesi hükmü şu şekildedir “Eşlerden biri, diğer eşin açık rızası bulunmadıkça, aile konutu ile ilgili kira sözleşmesini feshedemez, aile konutunu devredemez veya aile konutu üzerindeki hakları sınırlayamaz…”demekte ve tarafları yapacakları işlemlerde kısıt altına almaktadır

Hangi tür işlemler eş muvafakatine tabidir?

  • konutun alım – satım ve ipotek işlemleri
  • kefil olunması halinde

Kredi başvurusu sırasında eş muvafakati istenir mi?

Banka, kredi sözleşmesi imzalanmadan eş muvafakatnamesini talep etmelidir.Bu,kanuni bir zorunluluktur. Bu hukuki zorunluluk yerine getirilmezse karşı tarafın itiraz hakkı ve sözleşmenin feshini talep etme hakkı her zaman vardır.

Eş rızası olmadan kefil olmanın zararı nedir?

Kanunun asıl amacı aile birliğini korumak ve eşlerden birinin diğerini ekonomik anlamda zora sokacak bir uygulama yapmasına mani olmaktır.O nedenle hatır için de olsa yapılacak kefalet sözleşmeleri bu sözleşmenin kurulmasından önce ya da kurulma anında eş muvafakatnamesinin alınması gerekir. Bazı hallerde yine eş muvafakatinin yeniden alınmasına neden olur.Örneğin,taraflar arasında kurulan sözleşmenin kefil ile alakalı kısmında kefil aleyhine doğacak sorumluluklar bunlardandır. Kefilliğin müteselsil kefilliğe dönüşmesi, kefilin sözleşmeden doğan sorumluluğunun artması bu duruma örnek olarak verilebilir.

Eş rızasının aranmadığı haller var midir?

Eğer eşlerin ayrı yaşaması hususunda mahkeme tarafından verilmiş bir karar varsa veya eşlerin ayrılığı ile ilgili bir mahkeme kararı bulunuyorsa o zaman eş muvafakati aranmaz

Konut kredisi, malik olunan ev üzerinde kurulan bir ipotek olduğundan eşlerin ekonomik olarak gerçekleşecek bir mağduriyetten korunması amacıyla kanun gereği eş rızası talep edilmektedir. Bu muvafakat olmadan kurulacak olan sözleşmenin karşı tarafın itirazı sonrası hiçbir geçerliliği yoktur.4721 sayılı kanunla konu yasal zemin kazanmış olup evli olan her çiftin aile konutu ile ilgili yapacağı her türden işlem için eş rızası şartı kanuni bir sorumluluk halini almıştır.

Bir önceki yazımız olan Kredi kartı yenilenmesinde ücret alınır mı? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ