Eft Nedir - Eft Saatleri

Konut kredisi mi ? İhtiyaç Kredisi mi?

Her türden ihtiyaçlar için kullanımı yapılan ihtiyaç kredisi ile bankalardan  kredi temini sağlayabilmek ve kullanılan konut kredisi arasında en ekonomik tercihin yapılabilmesi için kredilerin hangi faiz oranı, vadesi, masraf kalemi ve vergilerle işlem yapıldığının bilinmesi gerekir.

İhtiyaç kredileri maksimum 36 aya kadar taksitlendirme yapılabilen eğitim, evlilik, sağlık, bakım-onarım gibi çeşitli ihtiyaçlar için finansman imkanı sağlayan bir kredi türüdür. Konut kredisi ise daha uzun vade süreleri ile kaynak temini sağlayan  kredi türüdür. Konut kredisi kullanımı ihtiyaç kredisine göre daha ekonomik görünse de masraf kalemlerinin etkisiyle kredi kullanım maliyeti artmaktadır. Ekspertiz raporu ve ipotek masrafı ile birlikte konut kredisi kullanımı pahalı hale gelmektedir. İhtiyaç kredisi grubundan yapılacak bir başvuruda da %20’lik vergi oranı kredi kullanım maliyetini şişiren bir unusurdur.Konut kredileri banka ve sigorta muameleleri vergisinden muaf tutulmuş fakat konutla ilgili başka masraf kalemlerine muhatap olmuştur.

Konut kredisi ve ihtiyaç kredisi ile ilgili karşılaştırmada hangi kredi kullanımı daha ekonomiktir?

Bu iki kredi kullanımı ile ilgili karşılaştırma yapılırken bir örnek üzerinden hareket edilmesi durumu netleştirecektir.

Her iki kredi kullanımı için 30.000 TL ve  36 ay  vade uygulaması yapılacaktır. İhtiyaç kredilerinde yasal düzenleme gereği maksimum 36 ay vade olması her iki örneğinde bu vade üzerinden hesaplanmasına neden olmuştur. İhtiyaç kredisinde 30.000 TL-lik kredi için %1.21 faiz oranı uygulanmıştır. Buna göre;

Aylık ödenecek tutar 1075 TL

Masraflar 925 TL

Ödenecek toplam faiz 7.537TL

Ödenecek vergiler 1.507TL

Toplam tutar 39.295 TL

Konut kredisinde kullanılacak kredi faizi daha düşüktür fakat masraf kalemlerinin toplam tutar üzerindeki etkisi büyüktür. Konut kredisi kullanan birinin ödeyeceği tutar ise şu şekilde olacaktır.

Aylık ödenecek tutar 982 TL

Ekspertiz ödemesi 600 TL

İpotek ödemesi  200TL

Faiz+diğer ödemeler  6.178 TL

Toplam tutar       36.178 TL

 

Görüldüğü gibi ihtiyaç kredisi kullanımı daha ekonomik bir seçimdir, fakat bunun geçerli olabilmesi için kullanılacak olan kredinin örnekteki gibi yüksek miktar kredi olması gerekir. Aksi taktirde bu kredideki ekstra maliyetler düşük miktar kredilerde kredinin pahalı kredi grubuna girmesine neden olurlar.

İhtiyaç kredisi ve konut kredisi arasında tercih sözkonusu olduğunda  yapılması gereken şey maliyet karşılaştırmasına gitmektir. Ekspertiz raporu, ipotek ödemesi konut kredisinin, vergiler de ihtiyaç kredisinin maliyetini arttırıcı özelliktedir. Konut kredilerinin daha uzun vade süreleri ile kullanım imkanı vermesi ve yüksek miktar kredilerde daha ekonomik bir tablo çizmesi bu kredinin daha karlı bir seçim olmasına neden olmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Finansbank'tan Hazır Kredi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ