Konut Kredisi Yapılandırma

Bankacılık literatüründen refinansman olarak adlandırılan kredi yapılandırma işlemi ödemelerinde sıkıntı çeken yada daha kısa sürede kredisini kapatmak isteyen banka müşterilerinin tercih ettiği bir işlemdir. Konuk kredilerinde yasal olarak yapılan bu işlem özellikle uzun dönemli konut kredilerinde değişen piyasa şartlarına krediyi yapılandırarak daha düşük faizden kredi kullanılmasını  bu sayede kredi taksit sayısının düşürülmesini sağlamaktadır. Refinansman işleminden ayrıca ödeme türünüzde değişiklik yapmanız mümkündür.Örneğin değişken faizli bir ödeme yönteminiz varsa bunu sabit faizli yönteme döndürerek daha kolay ödeme gerçekleştirebilirsiniz.

 

Konut kredisi yapılandırma işlemi krediyi kullandığınız bankadan yapılabileceği gibi daha avantajlı bularak tercih edeceğiniz bir başka banka üzerinden de yapılabilmektedir. Refinansman yaparken avantaj sağlamak için bazı noktalara özel olarak dikkat edilmesi gerekir.

Öncelikle kalan anapara tutarı refinansman için önemli bir ayrıntıdır.Eğer kalan anapara çok düşükse refinansman işleminde avantajdan ziyade zarar girebilirsiniz.Refinansman işleminin ücreti  ve masraflar kalan anaparaya oranla daha yüksekse konut kredisini yeniden yapılandırmak anlamsız olacak ayrıca yapılandırmadan dolayı zarara girmenize neden olacaktır.

 

Mevcut faiz oranınız ile yeni faiz oranı arasında ciddi ölücüde bir fark yoksa işlem masrafları nedeniyle yapılandırmanız daha pahalıya gelebilir.Bu nedenle mevcut faiz oranınızı bankanızdan detaylıca öğrenerek konut kredinizi yapılandırmaya karar vermelisiniz.

Kredinizin kalan vadesi de konut kredisi yapılandırmasında dikkat edilmesi gereken bir noktadır.Eğer kalan vade sayısı az ise yeniden düzenleme yapılması avantaj yaratmayacaktır.Zaten vadenin azalması ile beraber düşük faizden yararlanmanız mümkünken yeniden yapılandırma ile ekstra masraflara girebilirsiniz.

Konut kredilerinden yeniden yapılandırma cezai bedel ödenmesine neden olan bir durumdur.Kalan anaparanın %2 refinansman işleminde cezai tutar olarak kredi sahibinden alınmaktadır.Bu miktarla beraber hesapladığınızda refinansman işleminiz daha maliyetli bir hal alabileceğinden refinansman işleminin size sağlayacağı yararı iyice araştırmalısınız.

Yeniden yapılandırma işleminde eski kredi kapatılarak yeniden kredi tanımlaması yapılacaktır.Bu ekstradan ekspertiz ücretlendirmesi , cezai kesinti , yeni kredinin dosya masrafı gibi ödemeler tekrar edeceğinden refinansman işleminden evvel cebinizden çıkacak toplam tutara göre hesaplama yapılmalı ve ek masraflarda bu tutarlara eklenmelidir.

Bir önceki yazımız olan HSBC Bankası Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde HSBC Bankası Kredi Başvurusu hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ