Eft Nedir - Eft Saatleri

Konut Kredisinde Tapu Masrafı Ne Kadar?

Konut kredisi kullanan yada kullanmayı planlayan banka müşterilerinin ilk akıllarına gelen soru tapu masrafı sorusudur.Alınılan evin bedeline göre belirlenen bu masrafın ödemesi tapu devri sırasında tapı dairesinde  yapılan bir ödeme olup bankaya bağlı bir işlem değildir.

 

2013 senesinde gelen konut düzenlemeleri kapsamında göre satın alınacak evin binde yirmisi oranında alınan tapu masrafı hem evin alıcı hem de satıcı tarafından ödenilen bir bedeldir.

Tapu masrafının çıkması tamamen evin satın alınmasında yada satılmasında kaynaklanan bir ücrettir.Konut kredisi kullanılsın yada kullanılmasın bu ücretin hem evin alıcı hem de evin satıcı tarafından ödenmesi zorunludur.Bu bedel satılan konutun gerçek bedeli üzerinden ödenmektedir.Tapuyu bu hususta yanıltmak üzere işlem yapılması cezai durumlara sebebiyet vereceğinden her iki tarafından tapu masraflarını tapu idaresine doğru olarak beyan etmesi önemlidir.

 

Binde ikilik oranda ödenmesi gereken bu tutar alıcı ve satıcı için aynı orandadır.200 bin TL’lik bir daire alımı sırasında çıkan tapu masrafı alıcı için %20 yani 4 bin TL satıcı için %20 yani 4 bin TL olacaktır.Evin fiyatında ki değişikliklerde bu oran baz alınarak tapu masraflarının ödemesi yapılabilir.

 

Tapu devri için ödenmesi gereken tapu harcı ev alımı sırasında ödenmesi gereken tek maddi değer değildir. Tapu işlemleri ile ilgili masraf bedeli olarak Tapu ve kadastro müdürlüğüne döner sermaye harcı ödenmesi gereken bir diğer meblağdır.

 

Kat mülkiyeti bulunan konutlar için ferdi iskan ödemesi de bulunmaktadır. Gayrimenkulün konumu ve boyutuna göre belirlenen bu ödeme miktarı ortalama 600-800 TL arasında değişebilir.

 

Eğer evin alımı emlakçı ile yapıldıysa emlakçının komisyonu da unutulmaması gereken masraflar arasında yer almaktadır. Bu tutarın oranı ise alıcı ve satıcıdan alınmak kaydı ile ev fiyatı üzerinde %2 + KDV tutarına göre hesaplanmaktadır. 2015 yılında satışı gerçekleştirilen konutlar üzerinden alınan tapu harcı, satış bedelinin %4’ü olarak (2013 yılından önce %3,3’du) gerçekleşiyor. Tapu harcı bedeli alıcı ve satıcıdan eşit olarak %2 oranında alınıyor. Yani 100 bin TL’lik bir ev aldığınızda hem sizin hem de evi aldığınız kişinin 2.000 TL harç bedeli ödemesi gerekiyor. (Tapu harcı hesaplama tablomuzda bu şekilde çalışıyor.)

 

Bu işlemler belirttiğimiz gibi bankadan alınan ödemeler değildir.Bir kredi kullanımı söz konusu değilse bile tapu müdürlüğüne ödenmesi gereken bu tutarlar yasal devir işlemleri için ödenmesi gereken miktarlardır.Bu ödemeler dışında eğer kredi kullanılarak ev alımı yapılıyorsa ekspertiz ücreti, sigorta ücreti ise banka tarafında alınan ücretler olarak kalemlendirilebilir.

 

Bir önceki yazımız olan Senetle Araba Alınır mı? başlıklı makalemizde senet araba, senetle araba ve senetle araba alma hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ