Eft Nedir - Eft Saatleri

Kosgeb Kredili Hayvan Nasıl Alınır?

2015 yılının kasım ayında gerçekleşen seçimlerde hükümetin seçim vaatlerinden biri de seçimi kazanmaları halinde hayvancılıkla uğraşan kesime yönelik verilecek hibe kredi ve  düşük faiz uygulamalı banka kredileriydi. Bu kapsamda 2016 bütçesine bakıldığında buradan 16.5 milyar TL’lik bütçe ile en fazla payı gıda tarım ve hayvancılık bakanlığı almıştır. İlk defa işle başlayacaklar veya mevcut işini geliştirme gayesinde olan çiftçilerin istifade edebilmesi için verilen bu krediden  küçük ve büyük işletme sahipleri yararlanacaktır.

Devletin kurumları aracılığı ile vereceği bu kredilere yapılacak başvuruların bazı şartları bulunmakta ve bu şartlar her kurum bazında farklılık göstermektedir. Kurumlar bazında verilecek krediler kosgeb, Tarımsal ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme kurumu, ziraat bankası, kalkınma ajansı gibi kuruluşlar tarafından verilecektir.

Bu kurumların vereceği kredilerin detayları ne şekilde?

Genç girişimcileri desteklemek için kosgeb tarafından verilecek olan kredi miktarı 30.000 TL hibe kredi ve 70.000 TL faizsiz kredi şeklindedir. Bu krediye başvuracak olanların uygulamalı girişimcilik eğitim sertifikası alması gerekmektedir. Bu eğitime katılanlara iş projesi oluşturabilmeleri için gerekli bilgiler verilmekte ve iyi bir proje oluşturanlara da bu kredi tahsis edilmektedir. Diğer bir kurum olan ve yeni kuruluşu gerçekleşen tarımsal ve kırsal kalkınmayı destekleme kurumunun verdiği kredidir. Bu kurum ıpard II kapsamında büyükbaş ve küçükbaş hayvancılıkla uğraşanları destekleyecektir Bunun için başvurusu yapılacak programa yönelik 15.000 ila 1.000.000 euro arasında projenin %50 ila 70 oranında hibe kredi verilecektir .Ziraat bankasının da neredeyse % 0’a varan faiz oranıyla kredilendirme imkanı bulunmaktadır. Hayvan alımı ile ilgili giderler, işin yürütülmesi ile ilgili her türlü alet edevat giderleri, yakıt giderleri, traktör alımı gibi giderler banka tarafından finanse edilmektedir. Kalkınma ajanslarına yapılan kredi başvurusunda başvuru miktarının %35 ila %80 ‘i arasında hibe desteği verilmektedir Bu kurumlar dışında valilikler ve tarım kredi kooperatiflerinin de kredi uygulamaları mevcuttur.

Banka ve diğer kurumlar dışında özel bankaların da bu alanda faaliyet gösteren üreticilere yönelik kredi uygulamaları bulunmaktadır. Fakat hükümetin yürüttüğü politikalar ışığında bu kurumlara ait faiz oranları daha makul seviyelerde olmaktadır. Kredili hayvan alımını kosgeb finanse etmemekte bunun dışında kalan giderleri için kredi ve hibe kredi  uygulamaları bulunmaktadır. işini yeni kuracak veya geliştirme isteği taşıyan çiftçi kesim bu kurumlara kredi başvurusunda bulunarak ihtiyaçlarını finanse edebilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Devlet Destekli Hayvancılık Kredisi Şartları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ