Eft Nedir - Eft Saatleri

Kredi Başvurusu Reddedilen Kişi Başka Bir Bankadan Kredi Alabilir mi?

Bankalardan kredi talep eden banka müşterilerinin en çok tereddüt ettikleri konu bir bankadan ret almaları halinde bir kez daha başka bankadan kredi kullanım kullanamayacakları konusudur. Elbette ki kredi başvurusuna ret almak banka müşterilerinin yaşamak istedikleri bir durum değildir. Özellikle nakit ihtiyacının doğduğu süreçlerde kredi kullanım isteğinin doğduğunu düşündüğümüzde kredinin alınamaması ya da ret ile sonuçlanması kredi başvurusu yapan müşteriler için üzücü bir durumdur. Ancak bilinenin aksine bir bankadan ret alınması diğer bankalardan da ret alınacağı manasına gelmemektedir.

 

Bankaların kredi başvurularını reddetmelerinden en önemli etken kredi notudur. Ancak her bankanın kredi notu skalasında optimum aralıkta bulunan notlara yaklaşımı farklıdır. Türkiye’nin kredi notu ortalaması 1450 civarındadır. Bu notun üstünde bulunan banka müşterilerinin başvuruları genellikle onay alacaktır. Ancak bu aralığında altında bulunan banka müşterileri puan düştükçe az riskli , riskli ya da çok riskli olarak değerlendirileceklerdir. Çok riskli aralığı yapılan başvuru süreçlerinde çoğunlukla ret alınan bir aralıktır. Bu aralıkta bulunan banka müşterilerinin yeni kredi başvurusu yapmak yerine mevcut borçluluklarını düşürmeleri ve ödemelerini düzenli yapmaları önerilmektedir. Bu aralık 0 dan 800’e kadar olan kredi notlarını kapsamaktadır.

800-1299 puan arası ise riskli olarak değerlendirilir. Bu orta riskli manasına gelen bir terimdir. Kredi başvuruları genellikle ret olmakla beraber maaşlarının bulunduğu bankalardan kefil göstererek kredi kullanmaları mümkün olabilen banka müşterileri bu grupta yer almaktadır. Özellikle devlet bankalarına yapılan başvuruların bu aralıkta olsalar dahi sıklıkla kabul edildiği görülmektedir. Devlet bankaları özel bankalara göre daha esnek olduklarından düşük kredi notuna sahip banka müşterilerine dahi onay verebilmektedirler.

1300-1499 puan aralığı ise az riskli gruptur. Bu grupların hangi bankadan ret hangi bankadan onay alacağı bilgisi çok net değildir. Gelir durumu , o bankada ki geçmişi , maaş hesabının o bankada bulunup bulunmaması gibi birçok kritere göre onay ya da ret alabilirler. Özellikle bu aralıkta bulunan banka müşterileri bir bankadan ret aldıklarında birkaç bankaya daha başvurarak kredi başvuru süreçlerinin olumlu sonuçlanmasını sağlayabilirler. Genel  kamu bankalarına yapılan başvuruların daha olumlu olması söz konusudur ancak bu aralık özel bankalarında çoğunlukla onay verdikleri bir aralıktır. Ancak bazı katı prensipli bankalardan bu aralıktayken onay alınmaması durumu söz konusu olabilir. Özellikle daha önce çalışılmamış bankalar bu aralıkta bulunan başvuru sahiplerine ret verebilirler.

Bu bilgiler ışığında kredi başvurusunda ret alındığından 1000 puanın üzerinde bir kredi notuna sahipseniz bir başka bankadan onay alabileceğinizi söyleyebiliriz. Kamu bankalarından başlayarak 2 ya da 3 bankaya kredi başvurunuzu ileterek olumlu sonuçlanacak bir kredi başvurusu yapmanız mümkündür. Ancak başvuru sayısını fazlalaştırmanız kredi notunuzu aşağı çekeceğinde 3 bankadan fazla sayıda bankaya başvuru yapmamanızı öneriyoruz.

 

Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Öğrenme Ücretlimi başlıklı makalemizde findeks, findeks kredi notum ve findex kredi notu hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ