Eft Nedir - Eft Saatleri

Kredi Borçlarımı Ödedim Kredi Notum Ne Zaman Düzelir?

Kredi notu, finansal aktivitenin rakamsal boyutu ile ortaya konmuş olan standart bir puanlama sistemidir.1 ila 1900 arasında belirlenen bir puan o  an kişinin gerçekleşen finansal performansına göre belirlenerek verilir ve belirlenen bu not tüm finansal ilişkilerin seyrini belirler nitelikte öneme sahip olacaktır. Kredi ve kredi kartı borçlarına dair gerçekleşen ödemeler kredi notuna en çok etki eden faktörlerdir. Bu kaynakların geri ödemesi ilerleyen süreçlerde yapılsa dahi kendileri için belirlenen ödeme süreleri ve sonrasında gelişen idari ve yasal süreçler kredi notunda düşüşe neden olmuş bu bilgiler 5 yıl süre ile herkesin bilgisine açık olarak tutulacaktır

Kredi Borçlarında yığılma meydana getirmemek ve kendisinden etkilenerek oluşan kredi notunda negatif bir  durum ortaya çıkarmamak adına şu hususlara dikkat etmek gerekir.

  • Ödemeler konusunda bir çizgi belirlemek gerekir.Bu,finansal işlemler konusunda disiplin sahibi biri gibi hareket etmek anlamındadır. Faturalardan tutun da kredi ve kredi kartı ödemelerinin zamanında yapılmasına kadar olan tüm işlemler bu disipline örnek gösterilebilir.
  • Daha evvel bankalarda açtırılıp kullanılmayan tüm hesaplar kapatılmalı. Kredi notu bu gibi gözden kaçan ufak limitli hesaplar nedeniyle olumsuz etkilenmektedir.
  • Faturalarınızın, kira ödemeleriniz, kredi kartı ödemeleriniz için bankaya otomatik ödeme talimatı vermeniz takip sıkıntısı yaşamadan ödemelerin rutin bir şekilde gerçekleşmesini sağlar ve bu daha kredi notunuzu arttıran bir durumdur
  • Sürekli Kredi başvurusunda bulunmayın. Hele ki ödenmemiş borçlarınız varsa ve bunları sıfırlamadıysanız yeni Kredi için başvuruda bulunmayın. Oluşturmaya çalıştığınız güven profiliniz zedelenebilir.

Kredi notu borçlar ödendiğinde hemen düzelir mi?

Kredi notu, puan düşüklüğüne neden olan faktörler tersine çevrilse yani düzgün bir finansal gidiş içine girilse dahi minimum 3 ay içinde yavaş yavaş düzelmeye başlayacaktır. Bu durum kredi notu düşük olup normal bir seyir bekleyenler için geçerli olup yeni bir kredi çekmeyi düşünenlerin yaklaşık 8 ay kadar beklemesi gerekir. Bu süre, bankaların size başvuruda bulunduğunuzda kredi verecekleri anlamına da gelmez. Bu minimum süredir ve Bu sürenin 2 ila 3 yıla kadar uzaması da olasıdır.

Bu süreyi kısaltabilmek en için neler yapılabilir?

Belirtilmiş olan süreler bankalın kredi başvurusu yapan müşterisinde finansal gidişatın takip edilebilmesi ve yakın tarihte alınacak bir kredinin ödenme garantisini alabilmek adına tanınan süredir. Özellikle risk raporu kişinin alacağı bir kredinin gelecek 1 yıl içinde ödenme durumunu ortaya koyan grafiksel bir göstergedir ve belirtilen süreler sonunda bu kaynaktan da istifade edilerek kredi geri ödemesi hakkında net  bir bilgiye ulaşılamaya çalışılır

Kredi borçları tamamen kapatılsa ve tüm finansal gidiş rayına oturtulsa bile bankalar uzunca bir süre durum takibi yapmayı tercih ederler. Fakat bunun belki birkaç istisnası olabilir. Örneğin bankaya alacağınız kredinin kefil,maaş,gayrimenkul gibi sağlam teminatlar getirirseniz şansınız artabilir. Bankalar alınacak bir kredinin geri ödemesini sıkıntılı durumların yaşanması halinde bu kaynaklardan finanse edeceği için kredi talebinin onay süreci bu sayede kısalacaktır. Kredi notu, borçların ödenmesi halinde minimum 3 ay içinde düzelmekte ise de kredi temini açısından biraz daha zamana ihtiyaç vardır.

Bir önceki yazımız olan Kredi Çekmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalı? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ