Eft Nedir - Eft Saatleri

Kredi Borcu Biten Aracın İpoteği Nasıl Kaldırılır?

 

Günümüzde araç sahibi olmak üzere bankalar tarafından sunulan taşıt kredilerinin hemen hemen tamamında banka tarafından ruhsata rehin yani ipotek  konulmaktadır.İpotek konulan bir aracın satışı mümkün değildir.Aynı zamanda ruhsat sahibi olan kişi aracın sahibi olarak ipotek kalkmadan değerlendirilememektedir.İpotekli bir araç borcun ödenmemesi halinde ipotek eden kurumca el konularak satılabilir yada kullanım dışı bırakılabilir.Bu nedenle alınan araç kredilerinin geri ödemesi yapıldıysa banka tarafından konulan bu ipotek kaldırılması işleminin yapılması gerekir. Taşıt ipoteklerinin banka literatüründe ki ismi rehin işlemi olarak isimlendirilmektedir.Rehin süreci bitmeden yani ödemenin tamamlanıp ipotek kaldırma işlemi sağlanmadan ruhsatta rehinlidir ibaresi bulunmaktadır.

Bankaların araç kredileri üzerinde ki ipotekleri kaldırma işlemleri  kredi kullanılan  yıla göre değişim göstermektedir.Kredi kullanımının 2011 senesinden önce yada sonra olmasına göre işlemlerde görülen bu farklılığın nedeni yasalarda gerçekleşen kolaylaştırma durumudur.

 

2011 senesinden önce alınan araç kredilerinde ipotek yani rehin kaldırma işlemi için bankadan borcu yoktur ibareli bir yazı alınması gerekmektedir.Bu yazı ile beraber notere gidildiğinde noter rahin durumunun kaldırılmasının uygun olduğunu belirlen bir evrağı araç sahibine teslim eder. Bu yazının ismi rehin kaldırma yazısı olarak bilinmektedir.Bu evrağın noterden temin edilmesi rehin işleminin kaldırıması için yeterlidir. Ancak noterden bu yazının alınması bankadan verilen borcu yoktur ibaresi ile verilmektedir.Noterin verdiği rehin kaldırma yazısının trafik tescil müdürlüğüne iletilmesi rehin kaldırma işleminde yapılması gereken diğer adımdır.Trafik tescil müdürlüğü bu yazı ile beraber aracın üzerinde ki ipotek durumunu kaldırarak yeni ruhsat düzenlemesi gerçekleştirilir.Yeni düzenlenen ruhsatta  rehinlidir ibaresi yer almaz.Yeni ruhsatın teslimi ile beraber aracın ipoteği kaldırılarak tek soz sahibi ruhsat sahibi olacaktır.

2011 senesinden sonra gerçekleştirilen araç kredisi alım işlemlerinde ise süreçler daha hızlı ilerlemektedir. Bankaya olan borcun bitmesi sonrasında bankadan ipoteğin kaldırılması talep edildiğinde dijital ortam üzerinden aracın rehin kaldırma işlemi otomatik olarak gerçekleştirilir.Bu işlemin bankalar tarafından yapılması işlem ücreti alınarak gerçekleşmektedir.Ortalama 100-200 TL arasında bir ücretle gerçekleştirilen bu rehin kaldırma işlemi sonrasında aracın yeni ruhsatı trafik tescil müdürlüğüne gidilerek çıkartılabilinmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan Kredi Borcu Biten Evin İpoteği Nasıl Kaldırılır? başlıklı makalemizde ev ipotek nasıl kalkar, ipotek kaldırma ve ipotek kaldırma ücreti hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ