Eft Nedir - Eft Saatleri

Kredi Borcu Biten Evin İpoteği Nasıl Kaldırılır?

Ev sahibi olmak için alınan mortgage kredileri bir çok kişiyi uzun vadelerle dahi olsa ev sahibi yapmaktadır.Mortgage kullanımlarında kredi alınan banka verdiği nakit krediye istinaden alınılan evi geri ödemelerde anlaşmazlık çıkması durumunda müşteriden alabilmek üzere ipoteklemektedir. İpoteklenen evin tüm hakkı bankaya aittir.Kredinin geri ödenmemesi durumunda banka alınan eve el koyarak satışa çıkartarak ödenmeyen kredinin tahsilatını gerçekleştirebilir. Mortgage kredilerinin geri ödeme vadeleri normal tüketici kredilerine çok uzundur.10-15 yıl arasında ki vadelerle geri ödenen ev kredileri bittikten sonra kredi kullanan müşterinin ev üzerinde söz hakkı elde edebilmesi için evin ipoteğini kaldırması gerekmektedir.Bu işlem sonrasında evi satın alan kişi evin sahibi olmaktadır. Bu işlemin kurumlarda ipoteğin fek yada fes edilmesi olarak tanımlanmaktadır.Bu işlemle beraber krediyi kullanan kişi evi üstüne alarak satabilir devredebilir yada bir başka kredi almak üzere yeniden ipotekleyebilir.

Mortgage kredilerinde eve konulan ipoteğin kaldırılması işlemi tapu daireleri tarafından yapılmaktadır.İşlemin yapılabilmesi için bankadan borcun bittiğini gösteren bir yazı alınması gerekir.Bu yazıya ipotek fek yazısı adı verilmektedir.Bankaların verdiği bu yazı bankalar tarafından ücretlendirilmiştir ve tutarı bankadan bankaya değişiklik gösterebilmekle beraber ortalama 250 TL civarındadır.İpotek fek yazısı sadece kredi kullanılan banka tarafından verilebildiği için bu yazı alınmadan krediyi kullanan ve kredisi ödeyen ev sahibi ancak bu yazıyı tapuya teslim ettikten sonra evi üzerine alabilir.

Bankadan ipotek fek yazısı alındıktan sonra bu belge ile tapuya başvurularak evin ipoteğinin kaldırılması gerekmektedir. Bu işlemler ortalama 1 gün sürmektedir.Bankadan alınan noter onaylı ipotek fek yazısını alıp tapu müdürlüğünde ki görevliye teslim edildikten sonra gerekli incelemeler yapılıp evin borcu olmadığı dijital veriler üzerinden de kesinleştirilerek ipotek kaldırma işlemi tamamlanıyor.Evini banka kredisi ile alan kişiler bu işlemden sonra evin üzerinde tek söz sahibi olan kişi konumuna gelerek ev sahibi nitelendirilebiliyor.

Bir önceki yazımız olan DenizBank Kredi Hesaplama başlıklı makalemizde Denizbank hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ