Eft Nedir - Eft Saatleri

Kredi Borcu Ne Kadar Aksayabilir?

Tüketici,araç,konut  gibi çeşitli ihtiyaçlar için alınan kredilerin kendileri için belirlenen sürelerde ödemesinşn yapılması geekir.Bu süreler kredi ve kredi kartı gruplarında üç dönem kuralı gereği 90 günün bitiminde gerçekleşir.90 günün sonunda banka ile başlayacak 7 günlük idari süreç ve sonrasında başlayacak yasal süreç ile devam eden bir döneme girilecektir .yasal süreç karşılıklı ilişkilerin yasal zemine taşındığı ve haciz ile icra aşamalarını da beraberinde getirecek olan bir işlemler bütünüdür.

Bankalar kendilerini finanse ettiği kişi ve kurumlardan borçlarını süresi içinde ödemesini isterler. Kendi finansal yönetimi ve  para akışı  konusunda sıkıntıya düşmesi bankayı zora sokacağından borçların tahsilinin süresi içinde değilse günlük işleyecek olan yasal faiziyle birlikte ödenmesini isterler Bu süre de belirtildiği gibi 90 günün sonunda başlayacak olan bir süreçtir

Aksayan kredi borçlarının kredi notu üzerindeki etkisi nedir?

Kredi ve kredi kartlarına ait borçların zamanında ödenmeyişi borçlara ait gecikme faizini etkileyecek, banka ile gergin bir süreç başlatacak, kredi notu gibi finansal gidişatın durumu hakkında karne niteliğinde olan bilgileri negatif etkileyecek ve bu durum ileri dönemlerde ortaya çıkacak olan kaynak temininde  sıkıntıya neden olacaktır .Kredi notu, borçların süresi içinde ödenmemesi yüzünden en büyük düşüşü yaşayacağından bu olumsuzluk geleceğe yönelik finansal dengeyi alt üst edebilir.

Borçlu kişinin bu gibi olumsuzluklara muhatap olmaması için ne yapması gerekir ?

Öncelikle ödemeler konusunda titiz bir yaklaşım sergilemek gerekir. Gününde ve zamanında yapılmayan ödemelerin kişiyi getirdiği nokta düşmüş bir kredi notu, işleyen yasal faiz ile haciz ve icra süreçleri ile karşı karşıya kalmaktır. Kişi eğer borçların kontrolü ve idaresi konusunda zayıfsa o zaman bankanın kendisine 90 gün sonunda başlayacak olan idari süreç aşamasında sunduğu yeniden yapılandırma teklifini düşünmeli ve gelirine uygun yeni bir ödeme planını kabul etmelidir. Tabi bu süre zarfında farklı bir bankaya da yapılandırma için başvuruda bulunabilir ve buradan alacağı kredi ile mevcut borçlarını kapatabilir.

Borcun talebi aşamasında bankaya süresi içinde ödeme sözü verilen bir taahhüdün yerine getirilmemesinin negatif yönlü pekçok etkisi olmakta kişinin gelecek dönemdeki finansal itibarını zedelemektedir. Bunun dışında haciz ve icra süreçleri ile de karşı karşıya kalınmakta borç tahsili kişisel malvarlığı üzerinden tahsil edilmektedir. Bankalar 2 dönem üst üste ödenmeyen kredi borçları için yasal faiz işletmekte, üçüncü dönem sonuna kadar yapılan ikili görüşmeler ve borcun en kısa sürede ödenmesi için çekilen ihtarnamelerle borçlu kişi uyarılmaktadır. Hala bir netice alınamaması durumunda ise 7 günlük idari süreç ve yasal süreç devreye girerek uzlaşma zemininden yasal zemine doğru kayma gerçekleşir.

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı Batağında Olanlara Tavsiyeler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ