Eft Nedir - Eft Saatleri

Kredi Borcundan Dolayı Maaşa Bloke konulabilir mi?

Kaynak temini noktasında önemli bir finansal çıkış olan krediler zamanında ödenmediklerinde kendisine teminat olarak gösterilmiş kaynakların devreye girmesine ve  borç tahsilatının bu yolla yapılmasına  neden olurlar. Kredi borcundan ötürü banka hesabının bloke olması bankadan kredi alındığında yapılan sözleşmeye istinaden gerçekleşmektedir. Bunun da elbette belirli sınırlamaları vardır.Bankalar her ne kadar buna riayet etmeseler de kişinin farklı bankalarda olan  hesaplarına yönelik bloke uygulaması yasal değildir.

Bankaların maaşa yönelik haciz koyması müşterinin borç ödemesi konusunda gösterdiği isteksiz tavrını kırmak ve uğranılan finansal kaybı bir an önce tahsil etmek için yapılmaktadır. Bu anlamda sadece maaş hesabına yönelik uygulamalar değil varsa kefil, gayrimenkuller ve para yerine geçebilen değerler de bankanın borcu tahsil edebilmek başvurduğu kaynaklar arasındadır .

 Maaşa konulan blokaj uygulaması doğru mudur?

Bankaların maaş hesaplarına yönelik koydukları bloke kredi başvurusu sırasında kredi taksitlerinin ödenmesine teminat olarak gösterdikleri maaş hesapları nedeniyledir. Bankalar yalnız icra gibi zorunlu hallerde kullanacağı bu seçeneği borca yönelik takibin oluşmadığı bir anda başlattığında  yasal olmayan bir yolla yapmış olur ki bu da doğru bir seçenek değildir.

Maaş blokesi nasıl kalkar? Başka banka hesabına bloke konabilir mi?

Maaşa yönelik gerçekleşen blokaj kredi veya kredi kartı borcuna yönelik ödemenin yapılması ile ortadan kalkar. Bankaların  maaş hesabına yönelik koyduğu blokenin  amacı biraz da müşteriyi ödeme yapma yönünde maaş hesabı yoluyla baskı oluşturarak teşvik etmektir. Banka müşterisi blokenin kalkması için bankaya giderek mevcut borcun yapılandırılması talebinde bulunup maaş hesabındaki blokenin kaldırılmasını istemelidir .Banka bloke uygulaması yaparken müşterisinin farklı bir bankada bulunan hesaplarına yönelik bir işlemde yasal olarak bulunamaz.

Bankaların bloke uygulamasından önce ne yapması gerekir?

Alınmış bir Yargıtay kararına göre müşterinin kredi ve kredi kartı ödemesinde yaşanan bir gecikme durumu varsa önce çekilecek bir ihtarname ile karşı tarafa bildirimde bulunulması gerekir. Bu haksız şartın ortadan kaldırılması demektir ki kendisini zora sokacak sonradan gelişme ihtimali olan durumları bertaraf edecektir. Hâlihazırda banka müşterisi ,kendisinin konuyla ilgili olarak bildirilmediğini iddia ederek mahkemeye başvurma hakkını kullanabilir

Kredi ve kredi kartlarına yönelik ödemelerin zamanında yapılmayışı bankaya kredi ödemeleri için teminat olarak gösterilmiş kaynakların devreye sokulmasına ve zor durumların yaşanmasına neden olmaktadır. Bunlardan banka maaşlarına yalnız icra gibi hallerde el konulması yasal bir zemin oluştururken  uygulamada kredi taksitlerinde yaşanan gecikmelerin de maaş hesapları üzerinde tasarruf hakkının yitirilmesine neden olmaktadır. Bu hesap üzerinde yeniden işlem yapabilmek ise mevcut borçların ödenmesi ve banka ile uzlaşma sürecine girerek yeniden yapılandırması ile hallolabilecektir.

Bir önceki yazımız olan Kobi Girişimci Kredisi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ