Eft Nedir - Eft Saatleri

Kredi Çekmek İçin Kaç Ay Sigortalı Olmak Gerekiyor?

Bankalar kuruluşlarının lokomotif gücü olan kredi ve kredi kartları tahsisinde birtakım şartları gözeterek paranın anapara ve faiziyle beraber geri ödenmesini garantilemeye çalışır. Bunun için kredi notu, yaş faktörü, gelir durumu gibi birkaç faktörü birden veya içlerinden birini veya ikisini dikkate alarak başvuruda bulunulan kredi türüne onay verebilirler.

Kredi notu bu sayılan faktörler içinde ilk ve en önemli veridir. Geçmiş dönemler içinde bankalarla kullanılan krediler nedeniyle ters düşen ve takip süreci gibi olumsuz durumları yaşayan  kişiler kredi kayıt bürosunun puanlama sisteminde alt sıralarda yer alarak gelecekte kullanacakları banka kaynaklarının önünü tıkamaktadırlar. Bankalar diğer şartlar kendilerince olumsuz bile olsa kredi notunun iyi seviyelerde oluşu kullanılacak kredinin  geri dönüşünü garantilediği için kredi başvurusunu olumlu karşılayacaklardır. Yaş faktörüde bazı bankalar tarafından  önemli bir konudur. Bazıları için ise yapılacak hayat sigortası ve kendi bankalarından alınacak maaş garantisi ile bu duruma çözüm getirilir. Kişinin sigortalı bir işte çalışıyor olması bankalar açısından önemlidir çünkü bu da gelirin düzenli bir yerden devamlı olarak geldiğini gösteren bir veridir. Burada bakılan önemli bilgi sigortalılık süresinin  en az altı ay olarak belirlenmiş olmasıdır. Yani kişi en az altı aydan beri sigortalı bir işte çalışıyor olmalıdır. Bu şartın gerçekleşmediği durumlarda farklı gelir kaynakları varsa  kira geliri gibi. Bunların da belgelenmeleri şartıyla kredi onayı verilebilir.

Sigortalılık her bankanın önemsediği bir konumudur?

Kredi başvurusu yapan birinin bir kuruma bağlı olarak çalışıyor olması risk çıtasının daha aşağılarda olmasını sağlayan bir durumdur. Sigortalı biri bu açıdan şanslı olup aylık düzenli gelirini kurum garantisiyle ispatlayarak kredi onayı alabilir.

Sigortalı birinin alabileceği kredi miktarı ne kadardır?

Bu miktara kanunen sınırlama getirilmiş ve gelirin maksimum %60’i kadar kısmın krediye konu olabileceği belirtilmiştir. Bazı bankalar kanuna aykırı da olsa bunu %70-80’lere kadar çıkartabilmektedirler. Sigortalı birinin maaşı ne kadar yüksek miktardan yatarsa o kadar fazla miktar kredi kullanım imkanı olacaktır.

Sigortalı kişilerin kredi başvuruları belgelenebilir kaynaklardan olması şartıyla en az 4 ila 6 ay arasında değişebilen sürelerde olması ve bunun yani sıra başta kredi notu olmak üzere farklı teminatların istenmesi durumu da sözkonusu olabilir. Bankalar yönetimlerinde benimsedikleri politikalarını kredi başvurusu yapan müşterilerine de uygulayarak daha esnek veya katı kurallar benimseyebilirler. Bankalar arasındaki rekabet ortamının getirdiği yarıştan dolayı risk iştahı fazla olup diğer kriterlerin yerine gelmesi ile kredi onayı verilebilir.

Bir önceki yazımız olan 18 yaşına girene banka kredi verir mi? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ