Eft Nedir - Eft Saatleri

Kredi Çekmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalı?

Bankalardan aldığınız kredi ve kredi kartı ödemelerini  düzen içinde ve zamanında yaptıysanız, karşılıksız çek ve senet sorunu yaşamadıysanız, fatura ve kira gibi ödemeleri aksamaya uğramadıysa, devlete karşı olan vergi yükümlülüklerinde ödeme sorunu yaşanmadıysa, haciz ve icra süreçleri gibi finansal aktiviteyi sonlandıracak işlemler gerçekleşmediyse kredi notu stabil seyredecek hatta olumlu gelişmeler halinde yükselişe geçecektir.

Kredi notu bilindiği gibi 1 ila 1900 aralığında seyreden ve Türkiye ortalamalarında 1400 ve üstü olduğunda olumlu puan seviyesi olarak değerlendirilmektedir. Hedef puan bu seviyede oluşsa da Türkiye’de gerçekleşen kredi notu 1200 lerdedir.Bu da kişilerin kullandıkları finansal kaynakları geri ödeme noktasında yeterli titizliği göstermediklerini ortaya koymaktadır.

Kredi notu için belirlenmiş bir skala var mi?

Kredi notu,1 ile 1900 aralığında yer alan puan sistemini kendi içinde değerlendirmeye tabi tutarak oluşturur. Bu puanlamada en riskli, orta riiskli,az riskli, iyi ve çok iyi şeklinde sınıflandırılır. Bu not aralığı şu şekilde gösterilmektedir.

0-799                   En riskli
800-1299           Orta Riskli
1300-1499         Az Riskli
1500-1699         İyi
1700 ve üzeri   Çok iyi 

Bu skalada 1500’den sonra başlayan puan aralıklarına sahip kişiler şanslı bir pozisyonda olup yaptıkları kredi başvuruları olumlu değerlendirilir.0 ile 799 arasında puana sahip olanlar ise en riskli grupta yer alır ve kredi alabilme ihtimalleri yok denecek azdır. Bu kişiler kredi notunu artıracak girişimlerde bulunarak tekrar kredi notunu yükseltirlerse bankalardan yapılacak kredi başvuruları olumlu değerlendirilebilir .Tabi bu kişiler haciz ve icra süreçlerine muhatap olmuşlarsa bu durum ödenmemiş borçlar nedeniyle gerçekleştiğinden borç kapaması yapılmış olsa bile kredi kartı bürosundaki veriler 5 yıl süre ile isteyen herkes tarafından görülmeye devam edecektir. Kredi kayıt bürosunda yer alan veriler 5 yıl dolana kadar sıfırlanmayıp herkesin bilgisine açık haldedir.

Orta risk grubunda yer alanların kredi alabilme ihtimali nedir?

Orta risk grubu,800 ila 1299 arasında yer alıp bankaların kredi tahsisi konusunda çekinceli yaklaştıkları bir konumdadırlar. Fakat bu puan seviyesinde yer alanların finansal yapılarındaki aşınmayı telafi ederek bankanın sunduğu kaynakları geri ödeme garantisini sağlayan teminatları sunarlarsa kredi onayı alabilmeleri olasıdır .Bu kredi temini geniş müşteri portföyüne sahip bankalar ve rekabet ortamında daha çok öne çıkma ve büyüme amacında olan bankalar tarafından verilebilmektedir.

Kredi çekmek için belirlenmiş olan puan seviyesi 1400 ve üstü seviyeler olarak belirlenmiş olup bu puandan daha aşağıda kredi notuna sahip olanlar ilgili teminatlar vasıtasıyla kredi temininde bulunabilirler.Bunlar;gayrimenkul,araba,arsa,maaş,kefil gibi borç ödemesi sıkıntıya girdiğinde banka tarafından  başvurulacak olan kaynaklardır. Çok riskli grupta yer alanlar ise finansal yapılarında gerekli rehabilitasyon işlemlerini yapmaları halinde kredi onayları gerçekleşebilir. İyi ve çok iyi puan seviyesinde olanlar ise bankalardan daha uygun vade ve faiz seçenekleri ile hızlı bir şekilde kaynak temininde bulunarak nakit sıkıntısını çözebilirler.

Bir önceki yazımız olan Kredi kartı başvurusu kredi notunu etkiler mi? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ