Eft Nedir - Eft Saatleri

Kredi Çekmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalıdır?

Bankalardan kredi temininde ilk ve  en değerli veri olan kredi notu belirli seviyeler aralığında olduğunda başvuruda bulunduğunuz kredi grubuna ait olan miktar bankanın istediği teminatlarıda bildirmenizle mümkün olup kredi onayınız gerçekleşecektir .Türkiye ortalamalarında 1400 seviyelerinde olan bu puan kişi veya kurumların borç ödeme geçmişleri ile alakalı olarak şekillenir ve bugünkü halini alır.

Bu notun bankaların düşündüğü seviyenin altında gerçekleşmesi kendisi için sıkıntılı bir durum arz edip riskin çeşitli teminatlar yolu ile dağıtılması şeklinde politika gerçekleştirerek kredi onayına da gidebilmektedir. Bu teminatlar ipoteğe  konu bir gayrimenkul veya kefalet sistemi ile gerçekleşir. Kredi notu ne kadar yüksek olursa bankadan alınabilecek kredi tutarı ve vade süresi o kadar uzun olacaktır. Kredi notu için riskin 1400 ve üstü seviyelerde yavaşlayarak azaldığını söylemek doğru olmakla birlikte 1900 seviyelerine doğru yaklaşan her puan kredi başvuru süresi ve miktarı üzerinde olumlu etki yapacaktır.

Kredi notu hangi veriler üzerinden hareket ederek oluşturulur?

Kredi notu her ay bankalar tarafında Türkiye bankalar birliği çatısı altında kurulmuş olan risk merkezine iletilir ve burada kayda alınır. Kredi kayıt bürosu ile yapılan  protokol gereği bu veriler özel bir puanlama sistemine dönüştürülür ve kullanıcının hizmetine sunulur. Bu veriler de gerçek ve tüzel kişilere  ait olan iyi yada kötü kredi geçmişi ile çek ve senet ödemeleri ile ilgili bilgiler yer alır.

Kredi notunu belirleyen faktörlerin etki oranları nasıldır?

Kredi notu hesaplanırken kişi veya kuruma ait kullanılmış kredi veya kart ödeme performansı %30 düzeyinde etki eder. Yani kullanılan kredilerin veya edinilen kartların vade süreleri ve tarihleri dikkate alınarak düzen içinde ödenmesi kredi notuna %30 oranında etki ediyor. Mevcut borçlar %25 oranında etki eder. Bankalara olan kredi veya kredi kartı borçları bu puan üzerinde aşağı veya yukarı hareketlere neden olur. Bankalara sürekli yapılan Kredi başvuruları kredi notu üzerinde %15’lik oranla olumsuz etki yapmaktadır. Diğer etmenler de %10 düzeyinde etki ederek kredi notuna tesir eder. Diğer etmenler olarak  belirtilen şeyler kurum tarafından dikkate alınan birtakım ölçülmüş değerlerdir.

Kredi notu için belirtilen risk seviyeleri ne şekildedir?

1 ila 1900 aralığında belirlenen kredi notu 0 ila 700 aralığında gerçekleştiğinde bankalar için çok riskli grupta yer alırsınız ve kredi başvurunuz kredi notu baz alındığında onaylanmaz. Fakat kefil veya ipotek kanalları kullanıldığında yüksek faiz oranlı kredilerden kullanma imkanınız olabilir.700-1100 aralığında yer alan grup ise daha az riskli de olsa risk hala vardır ve faiz oranı yüksek kredi kaynakları olması şartıyla kredi onayı verilebilir. Krediye onay bu şekliyle kamu bankaları tarafından verilmektedir.1100-1400 oranında gerçekleşen puanlar kefil gerektirmeksizin kredi kullanımının sağlanabileceği aralıktır. Düşük miktarlı da olsa kredi kullanımı yapılabilir. 1400-1600 seviyeleri uygun faiz oranları ile kefil şartı aranmadan kredi kullanımın yapılabileceği bir seviyedir.1600 ve 1900 aralığında olan kişiler bankalar için en iyi müşteri profili şeklidir. Hazır krediler ile düşük faiz oranlarına sahip krediler bu grupta yer alırlar.

Görüldü gibi kredi notu 1400 seviyesinden başlayarak zorlayıcı sebeplerden sıyrılır ve banka ürünlerinden uygun faiz oranları üzerinden yararlandırılır. Bu seviye riskin kırılma noktası olarak bankalar tarafından kredi kolaylıklarının sağlanmaya başlandığı önemli bir noktadır. Bu not seviyelerinde olmak için kredi ve kredi kartı ödemlerini düzenli yapıyor olmak bankalarla sıkıntılı süreçler yaşamamış olmak gerekmektedir.

 

 

Bir önceki yazımız olan Kırmızı Kalem Yiyen Kişi Kredi Alabilir mi 2016? başlıklı makalemizde Kredi notuna etki eden en önemli etmenler hangileri? hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Paykasa Bozdurma dedi ki:

    kredi kartı borcunu ödeyince güzel puan yükseliyor. ama biyerde çalışmak şart.

BİR YORUM YAZ