Eft Nedir - Eft Saatleri

Kredi çekmek için SGK Şart Mı ?

Banka müşterilerine finansal destek sunan banka kredilerinin kullanımı için gereken ilk şartlardan biri çalışanların belli bir gelire sahip olması zorunluluğudur.Bu gelirin beyan edilmesi gerekliliği SGK sorgulama durumunu beraberinde getirmektedir.Bankalar kredi kullandıracakları müşterilerinin geri ödeme süreçlerini kredi alım aşamasında değerlendirdikleri için müşterilerinin sgk girişlerinin ne kadar süredir devam ettiği , ne kadar maaş aldıkları , gelir durumlarını inceleyerek kredi başvuru sonuçlarını belirlerler.

Bu durumun bir sonucu olarak sigortalı bir işte çalışmayanların kredi çekme durumları sigortalı bir işte çalışan diğer müşterilere göre biraz daha zor olmaktadır.

Bankalar kredi kullandırma sırasında öncelikle geçmiş dönem kredilerinizin oluşturduğu kredi notunuza dikkat ediyor olsalar dahi gelecek dönem ödemelerinizin de düzenli bir şekilde yapılacağından emin olmak istediklerinden gelir belgesiz kişilere kredi kullandırmayı riskli bulmaktadır. Son dönemde kredi başvurularının formalitelerden uzak ilerlemesine bağlı olarak gerekirse şubeye dahi gitmeyen müşterilere kredi kullandırmak adına gelir belgesi bankaya teslim edilmediyse SGK sorgulaması yaparak değerlendirmeye alırlar.Bu durum nedeniyle eğer bankaya beyan edilecek bir başka gelire sahip değilseniz(faiz geliri i gayrimenkul geliri , serbest meslek geliri vb) SGK’nız yoksa kredi kullanmanız mümkün olmayacaktır.

SGK’nın olması halinde dahi kredi kullanmanın mümkün olabilmesi için belirli bir süre SGK’lı olmanız gerekmektedir. Bu süre bankalar için 6 aylık bir dönemdir.Yani bir işe giriş yaptıktan ve sigortanız başladıktan sonra kredi başvurularınız kredi almanıza engel olan kredi notu düşüklüğü gibi bir sorununuzun olmaması halinde kabul edilecektir diyebiliriz. Elbette ki bankaların  değerlendirme aşamasında sadece SGK’lı olup olmadığınız kontrol ettiğiniz söyleyemeyiz.Kredi notunuz geçmiş dönemde yaptığınız bankacılık işlemlerine göre şekillenen ve kredi başvurularında çok önemli  bir yere sahip olan kriterlerden bir diğeridir.Kredi notunuzun yüksek olmasını mevcut borçluluk durumu , geçmiş dönem ödeme düzenleri , yaptığınız bankacılık işlemleri belirler.de kredi kullanma şansınız oldukça yüksek olacaktır.Tüm bu kriterlerde olumlu bir referansa sahip olmanız ve SGK girişinizin 6 aylık dönemin üzerinden olması halinde kredi kullanma şansınız oldukça yüksek olacaktır.

 

Bir önceki yazımız olan Kredi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ