Kredi çekmenin yaşı kaçtır?

Bireysel olarak hareket edebilmek için  kendi adına iş ve işlemler gerçekleştirebiliyor olmak ve  kanunen mümeyyiz olmak( 18 yaşını doldurmuş olmak), mahcur yani kısıtlı olmamak şartlarının yerine gelmesi ile mümkün olur.

Bankalar kendilerine kredi başvurusunda bulunan kişilerden ilk olarak  bu iki özelliği de arayarak kanuni gereği yerine getirirler .18 yaşına gelmiş bir kişi fiil ehliyetine sahip olarak  iyi ile kötüyü , doğru ile yanlışı , faydalı ile zararlıyı ayırma yeteneği ve gücüne sahip olarak kendi namına hareket edebilmektedir. Bu sıfatla banka kredileride dahil olmak üzere kendilerini borç ve hacir (kısıtlama) altına sokabilecek işlemleri yapabilme yeteneğe sahip olarak değerlendirilirler.18 yaş kanunen bu işlemler çin yeterli görülse de bankalar  (bazı bankalar hariç) 20 yaş ve yukarısını kredi onayında yeterli görmektedir. Bankalar yaş sınırının dışında İkamet belgesi veya başvuran adına düzenlenmiş son 3 aya ait fatura ve gelir belgelerini de talep etmektedir .

Bankalara kredi başvurusunda bulunan biri için üst yaş sınırı varmıdır?

Üst yaş sınırı mevzusu her banka için geçerli olan bir sinir değildir. Bazı bankalar 65 yaş ve üstünü riskli kabul ederek vade süresi uzun taşıt ve konut kredisi gibi kredileri kullandırma taraftarı değilken bazıları da gelir belgesi ve kredi notu verilerini yeterli görür ve kredi onayı verir.

Alt ve üst yaş sınırında olanlar kefil gösterildiğinde kredi kullanabilir mi?

18 yaş ve 65 yaş üstü kişiler bankaların riskli kabul ettikleri sınırda yer alan banka müşterisidir. Bu nedenle her banka değilse de çoğu banka krediye karşılık sağlam bir kefil talebinde bulunmaktadır. Kefil olacak kişinin kredi notu ve borç dökümü ile ilgili veriler ve toplam varlıkların bu kullanılan krediyi karşılayabilme durumu yeterli görülürse riskli grupta yer alan bu kişilere kredi onayı verilecektir.

Hayat sigortası ileri yaş grubunda yer alan kişiler için kredi imkanı sağlar mi?

Bankalar belli yaş üstünde yer alan kişilerin ölüm riskini göz önünde tutarak temkinli bir yaklaşım geliştirip kredi kapsamında yer alacak olan hayat  sigortası yapılmasını şart koşabilmektedir. Borcun kişiselliğinden ötürü, ölüm anında mevcut borcun  tümünün silinmesi sözkonusu olduğundan bu riskin bertaraf edilmesi adına yapılan bu uygulama bankanın kendini güvenceye aldığı bir noktadır.

Ptt emekli maaşlarını buradan alan vatandaşlara yönelik olarak belli bankalar ile anlaşma sağlayıp üst yaş sınırını ortadan kaldırarak kredi kullanım imkanını kolaylaştırmıştır .ıngbank,aktifbank ve citibank  bu bankalar arasında olup düşük faiz oranları ile emekli vatandaşların kredi kullanım imkanı sunmaktadırlar.

Bankalar 18 ve 65 yaş sınırını kritik bir seviye olarak değerlendirip belli teminatlar dahilinde kredi imkanı sunabilmektedir. Minimum yaş seviyesi yeterli teminatlarla kredi talebinde olumlu seyir oluşturmakta, maksimum yaş seviyesi ise bankaların risk iştahı ile ilgili olup farklılık arz etmektedir. Fakat genellikle gelir belgesi, kefalet ve sigorta uygulamaları ile tüm bankaların onayı mümkün hale gelebilmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan Ev hanımı nasıl kredi alabilir 2016 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ