Eft Nedir - Eft Saatleri

Kredi Geçmişiniz Neden Bu Kadar Önemli?

Bankalar kredi ve kredi kartları ürünlerinin kullanımında bazı kriterlerin yerine getirilmesini istemekte ve bu yönde davranış geliştirmektedir. Özellikle finansal geçmiş hakkında bilgi veren kredi notunu birinci sırada önemsemekte ve geleceğe dair kullanımı yapılacak bir kredi ürününün  geri ödenme potansiyelini incelemektedir.

Kredi notu 2014 yılından itibaren herkesin istifadesine sunulan ,bu tarihten önce de yalnız bankaların görebildikleri bir veridir. Merkez bankasının tüm veri tabanını Türkiye bankalar birliği bünyesinde kurulan risk merkezine iletmesiyle bilginin akış seyri değişti ve bankaların  aylık bildirimleri düzenli olarak buraya yapılmaya başlandı .Risk merkezinin kredi kayıt bürosu ile imzaladığı ortak protokol kapsamında da risk merkezinden alınan bilgiler özel matematiksel işlemlerle kredi notuna dönüştürüldü ve  kamuya  açık hale getirildi.1 ila 1900 aralığında puanlama sistemi olan kredi notunun 1400 seviyelerinden sonra riskin düşmeye başladığı ve borç ödeyebilirlik durumunun artı haneye geçtiği söylenebilir. Kredi geçmişinin rakamsal ifadesi olan kredi notu bankalar için önemlidir çünkü; verilen bir kredi veya kredi kartı ürününü süresi içinde anapara ve faiziyle birlikte geri ödeyebilecek bir potansiyeli yansıtmaktadır

Kullanılan bir kredi ürününün geri ödemesinde yaşanılan sorunun yansımaları nelerdir?

Kredi ve  kredi kartları ödemede yaşattıkları sorunlar bakımından kanunda bazı ek sürelere bağlanmışlardır.Bu süreler ödem tarihini takip eden 2 dönem borcunun 3. Dönemin sona ermesiyle muaccel hale gelmesi ve bu sürenin de idari ve yasal takip sürelerini başlatması şeklindedir.Toplamda 90 günlük sürenin dolması 7 günlük idari süre ve devamında yasal süreci devreye sokacak en kötü netice ile haciz ve icra süreci başlayacaktır.Bu aşaamlara gelmiş birinin finansal geçmişi kredi ntunda olumsuz yansıma yapacak ve bu durumu düzeltmek uzun bir zaman gerektirecektir.

Kredi ve kredi kartı geçmişi sorunlu birinin bankalarla olan ilişkisi nasıldır?

Bu durumda olan biri kredi notu açısından düşük seviyelerde olan ve bankaların kredi onayına sıcak bakmadığı kişilerdir.Daha önceki finansal geçmişinde sorunlar yaşatan birinin alacağı bir kredi ürününü sağlıklı  şekilde ödemesi ihtimal dahilinde görülmez.Özellikle findeks risk raporu bu konuda bilgi verecek önemli bir kaynaktır.Kişinin zaman içinde gerçekleşen ödeme alışkanlıklarını grafiksrl olarak sunan risk raporu ile, alınacak bir kredinin bir yıl içinde geri ödenme potansiyelini  görebilme ihtimali oldukça nettir .

Kredi geçmişimizi nasıl düzeltebiliriz?

Kredi veya kredi kartı ile ilgili yaşanan sorunlar nedeniyle düşen kredi notu kayıtları 5 yıl süre ile kredi kayıt merkezinde saklanmaktadıt.Dolayısıyla sorun yaşatan bir kredi geçmişiniz varsa buna ait kayıt kredi kayıt bürosunda bu sürenin bitimine kadar saklanacak ve bu süre dolmadan kayıtlar herkese açık olarak görülecektir. Kredi veya kredi kartına ait borçların ödenmeme durumu varsa 5 yıllık süre dolsa da 10 yıllık zamanaşımı bunlar için geçerli olacaktır.Kredi notu ile ilgili seviye bankalarla olan ilişkilerin tekrar ve ödemelerde daha disipliner bir yaklaşımla yeniden başlatılabilir ve olumlu neticeler alınabilir. Bankada açılacak maaş hesabı,vadeli vadesiz hesaplar, otomatik ödeme talimatlı faturalar, ufak limitli kredi kartı gibi banka ile olan ilişkileri tekrar altı ve edecek faktörler devreye sokularak kredi notunuzu arttırabilirsiniz.

Kredi geçmişi bankaların kaynakkkarını aktaracağı odağın bu kaynağı geri ödemesinde takip edeceği yolu göstermesi açısından önemlidir.Zira geçmişinde buna ait olumsuz veriler olan birinin bu hareketi tekrar geliştirmesi muhtemeldir.Bankalar buna ait veriyi tüm bankaların ortak bilgi erişim merkezi olan kredi kayıt bürosu vasıtasıyla edşnir ve buradan aldığı bilgiyle de davranış şekli geliştirir.

Bir önceki yazımız olan Dünyanın En Yüksek Faizi Hangi Ülkede başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ