Eft Nedir - Eft Saatleri

Kredi İle Alınan Ev Satılabilir Mi?

Mortgage ‘ipotek, bir malın kendisinin güvence olarak gösterilerek, ödünç alınan parayla satın alınması’ anlamına gelir. Mortgage, ev alımlarında uzun vadede ödeme sağlamaktadır. Mortgage kullanacağınız bankaya göre size değişik imkanlar sunulmaktadır. Sabit faizli, azalan faizli, artan taksitli, önce sabit sonra artan faizli, özel ödemeli gibi seçenekleri vardır. Mortgage kullanırken ekspertiz ücreti, ipotek tesis ücreti, hayat sigortası, doğal afet sigortası (DASK), konut sigortası gibi ek ücretleri olacaktır.

Halk Bankası’nın internet sitesinde bulabileceğiniz Konut E-Ekspertiz uygulamasını kullanarak Online Analiz Tavsiye Satış Fiyatı elde edebilirsiniz. Ayrıca bazı bankaların Mortgage için biz sizi arayalım hizmetinden de yararlanabilirsiniz.

Mortgage kullandığınızda borcunuzun süresi bitene kadar her ne kadar tapu sizin üzerinize olsa da ev ipotekli olduğu için, mülkünüz hakkında tam olarak söz hakkına sahip olamazsınız. Ancak borcunuzu ödeyemeyecek duruma geldiyseniz ya da başka bir mülk için kredi çekmek gibi bir niyetiniz varsa bunun için açık kapı bulabilirsiniz. Bunu iki yolla gerçekleştirebilirsiniz. Birinci yol olarak kalan borcunuzun uygun olup olmaması durumuna göre bankadan bu borcu kapatmak için ihtiyaç kredisi alabilir, kalan borcunuzu ihtiyaç kredisi olarak ödeyerek evinizi rahatlıkla satışa çıkarabilirsiniz. İkinci olaraksa kredi devri gerçekleştirilebilir. Satmayı düşündüğünüz kişi de ev almak için Mortgage kullanmayı düşünüyor ise banka ile iletişime geçilerek kredinizi devredebilirsiniz. Kullandığınız banka ile ya da bankalar arası bir kredi transferi gerçekleştirilebilir.

Fakat krediyi erken kapatmak isterseniz pürüzle karşılaşabilirsiniz. Eğer almış olduğunuz kredi sabit faizli ise ve sözleşmenizde varsa erken ödeme cezası ödeyebilirsiniz. Ancak KTHK 10/B maddesinde, “Erken ödeme ücreti gerekli faiz indirimi yapılarak hesaplanan ve tüketici tarafından konut finansmanı kuruluşuna erken ödenen tutarın yüzde ikisini geçemez.”

 

Bir önceki yazımız olan Türkiye Finans Kredi Başvurusu Nereye Yapılır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ