Eft Nedir - Eft Saatleri

Kredi İşlemlerinde Eş Muvafakatnamesi Nedir?

1 ocak 2002 yılında yürürlüğe giren 4721 sayılı türk medeni kanununun da aile konutu kavramı hukuk sistemimiz içinde yerini alarak konut üzerinde tasarruf sahibi olmayan taraf koruma altına alınmıştır. Bu kanunla birlikte konut üzerinde mülkiyet sahibi olan eş eşinin muvafakatnamesini almadan evle ilgili hiçbir işlem yapamamaktadır .

Bankalar kendilerine kredi başvurusunda bulunan kişinin teminat olarak aile konutunu göstermesi durumunda medeni kanun hükümleri doğrultusunda hareket ederek karşı tarafın rızasını talep etmelidir. Krediye karşılık gösterilecek olan konut üzerinde banka lehine ipotek gerçekleşeceği için eşin bu işleme onayı gereklidir. Nedeni kanunun 193. Sayılı maddesinde  Ev üzerinde kurulacak ipotek,satım,kira sözleşmesinin feshi gibi durumların eş rızası alınarak yapılması gerektiği şeklindedir.

Bankalar eş muvafakatnamesi olmadan krediye onay verebilir mi?

Bankalar genellikle böyle bir riske girmezler. Diğer eş ev üzerinde kurulan ipotekten haberdar olursa işlemin geçersizliği yönünde itirazda bulunabilir. Bu durum da bankayı zora sokacaktır. Kredi başvurusu sırasında ipotek konulacak evle ilgili işlemin geçerli olabilmesi için eşin bankaya gelerek gerekli evrakları imzalaması gerekmektedir. Bu işlemin ardından ipotek edilen konutla ilgili kanuna aykırı bir durum ileri sürülemez.

Eş muvafakatnamesi sadece ipotekli konut için mi geçerlidir,?

İpotek ev üzerinde borca karşılık kurulan bir kısıtlama halidir. Ve kanunda da belirtildiği şekliyle ev üzerinde mülkiyeti kısıtlayıcı herhangi bir işlem diğer eşin izni olmadan yapılamaz .Benzer durum eşin kefil olma durumunda da yaşanacak olup eşinin muvafakatnamesi burada da aranır. Bu konunun çerçevesi mülkiyet mevzusuna göre daha daraltılmış bir şekildedir. Kefil olma durumunda olan eş evli olduğu kişiyle kanunen ayrı yaşadıklarını ispat edebilirse kefil olması için eş rızasına ihtiyaç yoktur. Bir de kefalet le ilgili sonradan yapılacak değişikliklerle kefalet le ilgili miktar arttırması yapılacaksa veya güvencenin azaltılması ile ilgili değişiklikler yapılacaksa burada da eş rızası aranır. Bu iki halin dışında yapılacak değişikliklerde eş rızası aranmaz.

Kendisinden rıza alınmayan eş kanunen hakkını nasıl arayabilir?

Medeni kanunla hakları güvence altına alınmış olan eş kendi rızası olmadan aile konutu ile ilgili işlem yapıldığını hakim karşısında bildirerek tapu kütüğüne konutla ilgili şerh konulması talebinde bulunabilir.

Türk medeni kanunu ,aile birliği içinde  ekonomik çıkarları aleyhine bir durumun oluşmasına müsait olan tarafı koruma adına hareket ederek mülk sahibi kişinin konuyla ilgili alım-satım, kira sözleşmesi feshi, kısıtlama hali gibi pekçok işlemde eş muvafatnamesi şartı getirerek eş ve çocukları ekonomik bakımdan koruma yoluna gitmiştir. Bankalar kendilerine kredi başvurusu yapan tarafa konuyla ilgili ipotek şartı getirdiğinde eş rızasını bildiren yasal belgeyi istemek durumundadır. Bankada gerçekleşecek olan bu onay belgesi ile eş rızası sağlanmış ve kredi onayı sağlanmış olur.

Bir önceki yazımız olan Kredi Alma İhtimalimizi Nasıl Arttırırız? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ